Bateria smartfonu Xiaomi
Zdroj: Xiaomiportal.sk

„Grafén zohral kľúčovú úlohu pri predĺžení životnosti batérie zariadení z produktovej rady Mi 10“ hovorí Xiaomi

Xiaomi pri vývoji nových batériách využilo nové poznatky ako aj inovatívne materiály

Keď príde reč na batérie našich smartfónov, tak mnohým z nás nie je do reči. Dôvodom je, že v prípade technológie rýchleho nabíjania a s narastajúcim výkonom, dochádza k vcelku vysokej degradácii batérií. Spoločnosť Oppo v minulosti prezradila, že pri rovnakom počte nabíjacích cyklov v prípade 40W a 15W rýchleho nabíjania, dochádza k výrazne vyššej degradácii batérie pri vyššom výkone.

Používatelia smartfónov sa následne začali pýtať na výhody a nevýhody technológie rýchleho nabíjania pričom začali viac zvažovať svoje priority – rýchlejšie nabíjanie, či dlhšia životnosť batérie?

Prelomová produktová rada smartfónov Mi 10

Xiaomi neskôr predstavilo produktovú radu smartfónov, kde zariadenia ponúkajú výrazne vyšší výkon nabíjania. Mi 10 Ultra je možné dokonca nabiť pri výkone 120W. Spoločnosť zároveň však prezradila, že degradácia batérie po 800 nabíjacích cykloch, je len 10%. Ako sa to podarilo spoločnosti dosiahnuť?

Xiaomi Mi 10_degradacia baterie
Zdroj: Xiaomi

Xiaomi najprv prezradilo, že batériu smartfónov rozdelilo vo viacero článkov, kedy dochádza k nabíjaniu viacerých článkov súčasne. V praxi to znamená, že nedochádza k tak výraznému namáhaniu batérie, ale nabíjanie je rozdelenie do dvoch prúdov, ktoré spolu dávajú výkon 120W.

Xiaomi Mi 10 Ultra_rozdelenie baterie v 2 casti
Zdroj: Xiaomi

„Použili sme aj grafén“

Xiaomi však pri vývoji nových typov batérií, použilo aj nové inovatívne materiály. Jedným z nich je grafén. Portál xiaomi4mi.com poukazuje na slová jedného z riaditeľov spoločnosti, Zeng Xuezhong, ktorý bližšie približuje, aký význam má použitie grafénu v batériách smartfónu.

Zeng prezradil, že pri vývoji nových batérií zistili, že potom, ako aplikovali grafén v katódových materiáloch lítium-iónových batérií, tak že dvojrozmerná listová štruktúra môže dosiahnuť „povrchový kontakt“ s aktívnym materiálom v batérii zariadenia, ktorý môže vytvárať celú elektródu.

Ďalej dodal, že rozdiel oproti konvenčným batériám v smartfónoch je v tom, že vodivé sadze môžu dosiahnuť len „bodový kontakt“, a na vytvorenie neustále kontaktu je potrebných ich väčší objem. Grafén na druhej strane má nižší prah vodivosti a zároveň ho nie je potrebné tak veľké množstvo. Vďaka tomu je možné výrazne znížiť ohmálnu impedanciu batérie a zlepšiť nabíjaciu kapacitu.

Zeng ďalej dopĺňa, že grafén vo všeobecnosti má lepšiu vodivosť tepla. V praxi to znamená, že nedochádza k neprimeranému prehrievaniu lokálnych oblastí batérie, a teda aj k skoršiemu opotrebovaniu jednotlivých častí. Zároveň hovorí, že vďaka flexibilnej štruktúre grafénového listu, je možné dosiahnuť nepretržité vedenie prúdu pričom nedochádza k strate „vodivého kontaktu“ v procese nabíjania, resp. vybíjania smartfónu, čím rovnako dochádza k predĺženiu životnosti.

Mohlo by vás tiež zaujímať