Xiaomi a Huawei
Zdroj: Xiaomiportal.sk (koláž)

Huawei, Xiaomi, SMIC a 87 ďalších spoločností oznamuje spoluprácu. Dôvodom majú byť obavy zo sankcií zo strany USA

Dočkáme sa čisto čínskych komponentov bez amerických technológií? Čína oznamuje spoluprácu medzi 90 spoločnosťami

Stále platné obmedzenia zo strany USA núti čínske spoločnosti postaviť sa na vlastné nohy. V súčasnosti najviac sankciami trpí Huawei, ktorý nemôže aktívne nakupovať tovary a služby výrabané americkými technológiami bez potrebných licencií. V praxi to znamená nedostatok komponentov pre svoje zariadenia. Situácia je obvzlášť vypuklou v prípade procesorov, ktoré sú aktuálne pre Huawei nedostatkovým tovarom. Zároveň treba dodať, že aj Xiaomi bolo niekoľko dní dozadu zaradené na sankčný zoznam. Tu však treba podotknúť, že na Xiaomi sa aktuálne sťahujú iné sankcie. Spoločnosť sa však už začala brániť a podala prvý súdny podnet, ktorým chce docieliť odstránenie spoločnosti z blacklistu, pre ktorý by mal k novembru prísť o svojich amerických investorov, tak Čína nenecháva nič na náhodu a črtá sa nám tu spolupráca veľkých rozmerov.

Čínski technologickí giganti spájajú svoje sily

Čínske Ministerstvo pre Priemysel a Informačné Technológie (MIIT) oznámilo, že by sme sa mohli dočkať kvalitných polovodičov nezávislých od USA, informuje portál gizmochina.com. Práve zákaz využívania amerických technológií pre Huawei a ZTE nakoplo najväčšieho čínskeho výrobca procesorov SMIC, aby vytvoril kvalitné komponenty.

Xiaomi bude súčasťou kooperácie

Jedna spoločnosť to však nezvládne a práve preto môžeme očakávať spoluprácu medzi 90 spoločnosťami z Číny, ktoré sa orientujú v rôznych oblastiach. Rátať môžeme napríklad so spomínaným Huawei a ZTE, ale i Xiaomi, HiSilicon zastrešujúci čipsety Kirin, komunikačná spoločnosť China mobile, Tencent orientovaný na softvér ale i rôzne služby a produkty súvisiace s internetom a umelou inteligenciou a dalšie.

Medzi hlavné body spolupráce bude patriť napríklad zdokonalenie štandardov pre hodnotenie komponentov, výzkum polovodičov s dôrazom na výkon, spoľahlivosť a požiadavky pre bezpečnosť informácií integrovaných obvodov v aplikáciách, vylepšiť systém ich testovania a uistiť sa, že práve výrobky s týmito čipmi budú spĺňať najnáročnejšie požiadavky pre výkon a spoľahlivosť.

Kedy sa  dočkáme výsledkov spolupráce dočkáme zatiaľ nie je známe, no už teraz možno povedať, že je to veľký krok k osamostatneniu čínskych spoločností a záchrane spoločností Huawei a ZTE a spomínaná spolupráca by mohla spoločnosti aspoň sčasti zachrániť.

Mohlo by vás tiež zaujímať