Donald Trump Xiaomi
Zdroj: flickr.com (Gage Skidmore), Xiaomi

Xiaomi „vystrkuje rožky“. Ide sa brániť voči sankciám zo strany amerických úradov

Xiaomi odmieta, že by bolo pre USA hrozbou. Podalo podnety na súdy, aby bola ich spoločnosť vyradená z Black Listu spoločností.

Odchod amerického prezidenta z úradu, Donalda Trumpa, priniesol niekoľko nečakaných prekvapení. Okrem toho, že spoločnosti Huawei boli zablokované viaceré licencie, ktoré mali umožňovať spoločnosti nakupovanie vybraných produktov a služieb, tak zároveň na sankčný zoznam bola zariadená aj spoločnosť Xiaomi. Sankcie, ktoré boli uvalené na Xiaomi prikazujú americkým subjektom, aby do 11. novembra 2021 predali všetky podiely vo firme. Inými slovami, pomocou sankcií malo dôjsť k obmedzeniu financií amerického pôvodu smerujúcich do Xiaomi.

Tu treba dodať, že peniaze majú v Xiaomi investované viaceré veľké firmy vrátane Qualcommu. Dôvodom zariadenia spoločnosti na sankčný zoznam bolo, že Xiaomi má byť údajne prepojená na vládu a ozbrojené sily. Inými slovami, Xiaomi má byť pre bezpečnosť krajiny rizikom.

Spoločnosť krátko na to vydala stanovisko, kde odmietlo všetky obvinenia smerujúce voči spoločnosti.

„Spoločnosť potvrdzuje, že ju nevlastnia ani nedefinujú čínske ozbrojené sily, ktoré s nimi nie sú kontrolované ani s nimi nesúvisia, ani to nie je definované v zákone o čínskych vojenských spoločnostiach NDAA USA…“ celé stanovisko spoločnosti si môžete pozrieť nižšie v publikovanom statuse prostredníctvom sociálnej siete Twitter.

Xiaomi podniká prvé právne kroky

Portál xiaomiadictos.com upozorňuje na to, že Xiaomi s cieľom zvrátiť dopady sankcií, sa rozhodla podniknúť prvé právne kroky. Na Ministerstvo obchodu a Ministerstvo financií USA z tohto dôvodu podalo podnet na súdy. Stalo a tak v priebehu včerajšieho dňa.

Odborníci tvrdia, že tento súdny spor by mohol byť zároveň prvou lastovičkou, ktorá povzbudí ďalšie spoločností na sankčnom zozname, aby podnikli právne kroky voči sankciám uvalenými americkými úradmi. Mimochodom, za spomenutie stojí povedať, že pár dní dozadu obehla technologický svet správa, že Gina Raimondo, bidenová nominantka na ministerku obchodu, dá preveriť sankcie namierené voči čínskym spoločnostiam, na základe čoho môže dôjsť k revízii aktuálnych politík.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Show Comments (0)

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.