smartfon vzhlad rozhrania
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh)

Je čas na výmenu vášho smartfónu? Ak ste spozorovali tieto znaky, pravdepodobne áno!

Pozrite sa, na čo všetko by ste si mali dať v prípade vášho smartfónu pozor. Akonáhle spozorujete tieto problémy, mali by ste zvážiť nový.

Aj keď by to možno bolo pre nás praktické, náš smartfón nebude fungovať večnosť. Postupom času sa naše zariadenia vedia opotrebovať, stratiť svoju pôvodnú kondíciu a zároveň sa časom aj poškodiť. Kedy však nastáva tá situácia, kedy by sme mali nad novým telefónom premýšľať? Môžu nám to naznačiť menšie znamenia, ktoré si môžeme, no zároveň ani nemusíme všimnúť. Teraz si vďaka portálu reviewgeek.com prezradíme, na ktoré znamenia si máme dávať pozor a kedy nastane čas na výmenu nášho smartfónu za novší model. Pretože zvyk je síce železná košeľa, no nový telefón nám toho vie ponúknuť oveľa viac.

V prvom rade by sme si mali všímať zabezpečenie

Bezpečnostné aktualizácie sú pre nás smerodajnými v prípade, že zvažujeme kúpu nového modelu. Prichádzajú vám takéto aktualizácie systému aspoň raz za 3 mesiace? Potom gratulujeme, váš telefón stále ponúka dostatočnú systémovú podporu k tomu, aby ste ho nemuseli vymieňať. Ak však vlastníte model, ktorý nezískava bezpečnostné aktualizácie a beží na 3 roky starej verzii operačného systému, pravdepodobne nastal čas na jeho výmenu. Aktuálne by sme totiž mali pozerať primárne po telefónoch, ktoré bežia na systéme Android 11 a novšom, no už čoskoro sa štandard presunie na verziu Androidu 12.

Redmi Note 10 Pro_smartfon
Zdroj: YouTube (Renzo Claros – Tech & Cameras)

S novším systémom sa viažu aj funkcie smartfónu, ktoré už nemusíme mať dostupné. Okrem toho, že novšie aplikácie nemusia byť kompatibilné, problémom môže byť aj to, že niektoré užitočné funkcie nám jednoducho staršia verzia Androidu neponúkne. Rozprávať sa môžeme o možnosti využitia napríklad plávajúcich okien pre multitasking alebo tmavého režimu. Jednoducho nové zariadenia nám ponúknu oveľa viac možností.

Problém môže byť aj s hardvérom smartfónu

Najčastejšie si pri zhoršenej kondícii hardvéru smartfónu všimneme práve batériu. Tá nám nedokáže vydržať toľko, čo vydržala keď bola nová. Po kúpe nášho zariadenia nám totiž vydržala s prehľadom aj dva dni na jedno nabitie. Teraz ho ale nabíjame aj 2x denne, čo nemusí byť príjemné. Práve zníženie kapacity batérie nás môže prinútiť premýšľať nad novým zariadením. Okrem toho by sme však mali nad novým telefónom premýšľať aj vtedy, ak sa nám akýmkoľvek spôsobom poškodil. Rozbitý displej sa nám dnes už občas ani nevyplatí opravovať, keďže náhradné súčiastky sa niekedy spolu s cenou opravy rovnajú aj cene iného telefónu.

Xiaomi smartfon
Zdroj: unsplash.com (Alejandro Morgado)

Keď budeme premýšľať nad tým, či sa nám vyplatí kupovať si nový smartfón, mali by sme myslieť aj na to, že nový telefón bude pracovať lepšie. Síce sa nám nemusí páčiť, koľko dnešné zariadenia stoja a rovnako môžeme byť zvyknutí aj na naše staršie zariadenie, s ktorým pracujeme už roky. No ak zvážime všetky výhody nového telefónu, v konečnom dôsledku budeme nadšení. Dnes totiž aj lacnejšie zariadenia vedia pracovať lepšie, ako lepšie modely spred troch rokov.

Kedy ste si kupovali naposledy svoj smartfón? A kedy ho plánujete vymeniť? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať