Mediatek Xiaomi
Zdroj: Flickr.com (Pierre Lecourt, úprava Xmobile.sk)

MediaTek ovládol trh s mobilnými procesormi. Dopomohlo mu k tomu Xiaomi

Xiaomi bolo najväčším zákazníkom spoločnosti MediaTek.

Rok 2020 zostane v pamäti mnohých z nás ako rok, ktorý bol iným. Dôvodom bola pandémia, ktorá pretrváva do dnešných dní. Tá obrátila životy mnohých ľudí naruby. Dopady to malo aj na spotrebiteľské správanie. Napríklad vzrástol záujem o notebooky, či tablety a ďalšiu elektroniku. Na druhej strane boli zas odvetvia, ktoré v prvej polovici zaznamenali výrazný prepad a  v druhej polovici roka sa ako tak rozbehli. Ide napríklad o smartfóny. Nehovor viac o tom, že pandémia pozastavila výrobu, či dodávateľské reťazce mnohých manufaktúr.

MediaTek ovládol trh. Qualcomm sa prepadol

Trh so smartfónmi bol ako na horskej dráhe, raz dole, a raz hore. Od neho sa priamo odvíja aj trh s mobilnými procesormi, ktorému dlhé roky dominovala spoločnosť Qualcomm. To sa však v roku 2020 zmenilo. Dôvodom je, že po prvýkrát sa na vrchol rebríčku postavila spoločnosť MediaTek, ktorá predala 351,8-milióna mobilných procesorov. Len pre zaujímavosť, MediaTek predal o 113,8-milióna mobilných procesorov viac, ako tomu bolo v roku 2019.

„Pre rast spoločnosti MediaTek v roku 2020 boli najdôležitejšie cenovo dostupné procesory, pretože svet bol ovplyvnený pandémiou v prvej polovici roku 2020 a trh so smartfónmi sa zotavil až v druhej polovici roka,“ uviedol Zaker Li, hlavný analytik spoločnosti Omdia, ktorý ďalej dodal: „Low-end a mid  zariadenia si kupujúci obľúbili. Konkurencia spoločnosti MediaTek predstavuje alternatívu k čipom Qualcomm v tomto cenovom segmente, čo pomohla spoločnosti rásť.“

Najväčším zákazníkom spoločnosti bol čínsky výrobca smartfónov, Xiaomi. Ten len niekoľko dní dozadu odhalil, že celkovo na trh dodal takmer 150-miliónov smartfónov. Z toho MediaTek dodal pre spoločnosť 63,7-milióna mobilných procesorov. Len pre porovnanie, rok dozadu MediaTek dodal Xiaomi „len“ 19,7-milióna procesorov. Rovnako však treba dodať, že Xiaomi nebolo jediným veľkým zákazníkom spoločnosti. Napríklad pre kórejský Samsung spoločnosť vyrobila 43,3-milióna procesorov.

Nižšie v tabuľke si môžete pozrieť dodávky procesorov podľa dodávateľov.

Dodavky-procesorov-2020
Zdroj: Omdia

Čo hovoríte na výsledky jednotlivých výrobcov, prekvapili vás?

Zdroj: VIT, Androidheadlines

Mohlo by vás tiež zaujímať