Xiaomi Samsung Huawei Apple
Zdroj: Vosveteit

Xiaomi za rok 2020 hlási rekordné zisky. Z toho čísla padnete na zadok!

Xiaomi v minulom roku rástlo rýchlejšie, ako sa predpokladalo.

Nie je žiadnym prekvapením, že čínsky výrobca smartfónov Xiaomi, dosiahol v minulom roku rekordné tržby a zisky. Kvartál po kvartáli minulého roka spoločnosť totiž hlásila jeden úspech za druhým.

Najnovšie portál VIT upozorňuje na finančné výsledky spoločnosti za ucelený rok 2020, ktoré vyrážajú dych. Ako jedna z mála spoločností totiž, Xiaomi raketovo rástla, a to ako keby pandémia, s ktorou sa trápi takmer celý svet a započala začiatkom minulého roka, vôbec neexistovala.

Príjem vzrástol o takmer 20%

Xiaomi má bezpochyby dôvod na radosť. Celkové príjmy spoločnosti totiž dosiahli približne 32-miliárd eur, čo je medziročný nárast na úrovni +19,2%. Len pre zaujímavosť, ide o príjem ktorý je približne 2-krát tak veľký, ako je celoročný príjem Slovenska ako krajiny za jeden kalendárny rok. Samozrejme, príjem sám o sebe neprezrádza úspešnosť firmy, dôležitý je zisk. Ten sa vyšplhal na úctyhodných 1,7-miliardy eur. To predstavuje nárast v porovnaní s rokom 2019 o +12,8%.

Prejdime však aj k dodávkam smartfónov, ktoré sú pre spoločnosť kľúčovým tovarov. Tých sa spoločnosti podarilo v minulom roku dodať 146,4-miliónov kusov. V medziročnom porovnaní Xiaomi predalo o +17,5% viac zariadení. Príjmy z tejto oblasti podnikania spoločnosť dosiahla necelých 20-miliárd eur, teda o +24,6% viac, ako tomu bolo rok dozadu. Najviac smartfónov čínsky technologický gigant podľa očakávaní predal v priebehu 4. štvrťroku, konkrétne 42,3-milióna zariadení.

Ťahúňom bol medzinárodný trh

Rok 2020 bol pre Xiaomi z viacerých uhlov pohľadu iným. Odhliadnuc od prebiehajúcej pandémie, ktorá trvá do dnešných dní, tak významnú úlohu zohral globálny trh, kde spoločnosť posilnila svoju pozíciu. Aktuálne Xiaomi pôsobí na viac ako 100-trhoch a celkovo spoločnosť z nich dosiahla príjmy vo výške 15,9-miliard eur. V roku 2020 teda približne polovica príjmu spoločnosti plynula z globálneho trhu. Len pre zaujímavosť, ide o +34,1% rast v porovnaní s predošlým rokom. Tu však treba dodať, že sa to spoločnosti podarilo vďaka kombinácií agresívnej cenovej politiky a ústupu spoločnosti Huawei, ktorá sa aktuálne trápi s nedostatkom komponentov pre svoje zariadenia. V každom prípade ide o výsledky, ktoré si zaslúžia rešpekt.

Mohlo by vás tiež zaujímať