Redmi Note 10
Zdroj: YouTube (GSMArena Official)

Na čo pozerajú používatelia smartfónu pri kúpe nového modelu? Výkon nie je až taký dôležitý, tvrdia!

Keď si kupujeme nový smartfón, zaujíma nás viac kvalitný displej než väčší výkon. Pozrite sa, ako sú na tom fanúšikovia Xiaomi.

Na trhu dnes nájdeme obrovské množstvo smartfónov, medzi ktorými sa veľmi ťažko vyberá. Ich špecifikácie sú rôzne a bežný používateľ si častokrát vyberie podľa ceny, ktorú je schopný utratiť. No napriek tomu sa nájdu i takí, ktorí si svoj smartfón vyberajú podľa špecifikácií, ktoré daný model ponúka. A zatiaľ čo sme sa ešte pred nedávnom sústreďovali na výber procesora a následný výkon smartfónu, dnes je to už inak. Aspoň tak to vidí čínske Xiaomi, ktoré zistilo, že výber smartfónu podľa procesora je až na piatom mieste. Používatelia si tak vyberajú svoje zariadenie primárne podľa iných parametrov, na čo upozorňuje aj portál mundoxiaomi.com.

Zaujíma nás najmä displej

Hlavný faktor, ktorý nás zaujíma pri výbere nového smartfónu, je jeho displej. Ide o súčasť modelu, s ktorou sa stretávame najčastejšie, a preto je pre nás dôležité, aby bol čo najlepší. A nejde len o veľkosť displeja, ktorá nás primárne zaujíma. Pomer tela k displeju, čo najužšie rámčeky, menší výrez pre selfie kameru, toto všetko sledujeme ako prvé vo chvíli, kedy si ideme kupovať nové zariadenie. Rovnako sa zameriavame i na jemnosť displeja a jeho obnovovaciu frekvenciu, keďže dnes už nie je vôbec nezvyčajné, kúpiť si i lacnejší smartfón so 120Hz obnovovacou frekvenciou. Nezabudnime však ani na to, že majitelia nových smartfónov preferujú AMOLED displeje pred IPS LCD panelmi. Výkon je teda podstatne nižšie, ako faktor displeja, čo nás vôbec neprekvapuje.

Hneď za displej sa umiestnil i dizajn smartfónu. Keď si vyberáme nový model, zaujíma nás i to, či sa nám bude páčiť. Nejde o príliš dôležitý faktor z hľadiska efektivity a dobrej funkcie smartfónu, no zdá sa, že používatelia majú iný názor a dizajn smartfónu pri kúpe zohráva väčšiu úlohu, ako jeho výkon. Zaujímavé však je, že sa dizajn smartfónu umiestnil i pred faktorom, akou je pamäť RAM. Tá zohráva tretie miesto pri výbere nového modelu a bežne si vyberáme model s hodnotou minimálne 6GB pamäte RAM. I keď sa štandardy posúvajú a častokrát radšej siahneme po smartfóne s 8GB pamäte RAM.

I výdrž smartfónu je dôležitá

Štvrté miesto najhlavnejších faktorov pri výbere smartfónu zaujala jeho výdrž. Radšej teda siahneme po smartfóne s vyššou kapacitou batérie, ideálne s hodnotou okolo 5000mAh. Na druhú stranu sa nám dnes na trhu pohybujú i modely, ktoré majú síce nižšiu kapacitu batérie, no prinášajú podporu rýchlejšieho nabíjania. Pre príklad môžeme spomenúť napríklad model Xiaomi 11T Pro, ktorý ponúka 5000mAh batériu v kombinácii s neskutočným 120W nabíjaním. A práve toto zaujíma veľkú časť fanúšikov.

Piatu priečku teda obsadzuje výkon a teda voľba čipsetu. Nie je pre nás dnes teda až také dôležité, či si kúpime smartfón s čipsetom z radov Snapdragon alebo siahneme po konkurenčnom MediaTeku. Smartfóny s čipsetom od MediaTeku vedia priniesť smartfón so skvelými parametrami za nižšiu cenu, a preto je tento faktor až na piatom mieste, pretože cena zariadenia je stále rozhodujúca.

Výber smartfónu je však len na vás a vyberať by ste si mali podľa vlastného uváženia. Nás však zaujíma, ktoré faktory ovplyvňujú váš výber zariadenia? Je to dobrý displej, prémiová kamera či stále u vás pri výbere rozhoduje kvalitný čipset? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať

Show Comments (1)
  1. I am currently writing a paper and a bug appeared in the paper. I found what I wanted from your article. Thank you very much. Your article gave me a lot of inspiration. But hope you can explain your point in more detail because I have some questions, thank you. 20bet

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.