Xiaomi vraj pre svoje smartfóny chystá virtuálnu RAM. Ako funguje a čo to vlastne je?

Zatiaľ čo pár rokov dozadu sme sa ani nezaujímali o to, akú pamäť RAM máme v našom smartfóne, dnes už ohŕňame nos nad 4GB pamäte. Pokrok ide vpred a s 1GB, resp. 512 MB pamäte by sme si už nevystačili. I keď najvýkonnejšie smartfóny majú dnes už štandardom 12GB, tak stredná trieda sa stále motá okolo tých šiestich gigabajtov a Xiaomi si tento problém uvedomuje. Podľa informácií z portálu Mysmartprice.com spoločnosť pracuje na možnosti rozšíriť si pamäť RAM na úkor interného úložiska.

Kód v MIUI

Na možnosť rozšírenia pamäte RAM upozornil kód v MIUI, ktorý zverejnil známy leaker Kacper Skryzpek. Xiaomi by týmto krokom nasledovalo čínskeho konkurenta Vivo, ktorý touto funkciou už disponuje. O čo však ide? Virtuálne rozšírenie pamäte by znamenalo plynulejší chod zariadení a lepší multitasking pri ich využívaní. Táto virtuálna pamäť funguje na princípe „ukrojenia“ kúsku interného úložiska, ktoré sa bude správať ako súčasť pamäte RAM.

Čo vlastne virtuálna RAM je?

Virtuálne interné úložisko všetci poznáme. Ide o rôzne cloudové úložiská či disky, ktoré sa o naše súbory postarajú na internete. Šetríme si tým svoje úložiská pre aplikácie, zatiaľ čo naše fotky a súbory sú zálohované na vzdialenom serveri. Virtuálna RAM však funguje na inom princípe. Tá si dokáže vziať kúsok z interného úložiska a premeniť ho na pamäť, ktorá slúži k dočasnému uloženiu súborov.

Takáto pamäť však má svoje limity a nedokáže premieňať desiatky gigabajtov úložiska na pamäť RAM. Pre smartfóny so základnou pamäťou RAM na úrovni 3 či 4GB je štandardná možnosť o rozšírenie iba o 1GB. Smartfóny s vyššou pamäťou, teda 8 či 12GB však dokážu premeniť až 3GB, čím by sa dokázali vyšplhať až na 11 či 15GB.

Táto novinka má teda veľké výhody, skôr však zvýhodňuje majiteľov drahších smartfónov. Nebudeme si však klamať, pri nižšej hodnote pamäte RAM i 1GB navyše poteší.

Zatiaľ nie je známe, ktoré smartfóny budú s novinkou kompatibilné, rátame však s tým, že Xiaomi ju prinesie primárne pre novšie zariadenia. Ak by ste však mali možnosť, siahli by ste po rozšírení pamäte alebo vám stačí vaša hodnota? A koľko pamäte RAM máte vo svojom smartfóne?

Mohlo by vás tiež zaujímať