Snapdragon 888
Zdroj: Qualcomm

Xiaomi hovorí, že budúci rok nám hrozí nedostatok smartfónov. Čo sa deje?

Qualcomm je dlhodobý partner spoločnosti Xiaomi a práve oni dodávajú väčšinu čipsetov pre ich smartfóny. Chystá sa veľká kríza?

Po nedostatku čipov pre nové herné konzoly Playstation 5 a taktiež nedostatku grafických kariet zo strany spoločnosti NVIDIA tu máme ďalší problém. Svet polovodičov otriasa veľká kríza a zrejme zasiahne i priemysel s mobilnými zariadeniami. Xiaomi sa to odvážilo povedať nahlas a teraz je len otázkou, kedy budú súčiastky pre smartfóny natoľko nedostatkové, že príde k obmedzeniu výroby. Na informáciu upozornil portál Gizchina.com.

Oneskorenie až o 30 týždňov

O kríze vie svoje aj Lu Weibing, CEO Redmi a viceprezident Xiaomi, ktorý už počas predstavovania série Redmi K40 oznámil, že čipsety nie sú naskladnené a nedokáže sľúbiť, že nepríde k nedostatku smartfónov v tomto roku. V súčasnosti sú mobilné čipy v stave „úplne vypredané“. Problém má nie len u Xiaomi, ktorý vsádza na čipsety od spoločnosti Qualcomm, ale i Realme, ktorý taktiež hlási výpadok dodávok. Zatiaľ čo výrobcovia smartfónov si lámu hlavu kde vziať čipsety, Qualcomm ohlasuje výpadok dodávok až na minimálne 30 týždňov. Kríza v polovodičovom priemysle trvá už dlhšiu dobu a pravdepodobne sa situácia tak rýchlo nezlepší.

Nedostatok na trhu smartfónov

Ako sme už avizovali, samotné vedenie Xiaomi si uvedomuje, že problém bude dlhodobý a môže to zapríčiniť nedostatok zariadení na trhu. Xiaomi tento rok plánuje uviezť viacero noviniek s čipsetmi od Qualcommu. Skladateľný smartfón, pripravované modely z radu Mi 11 či Redmi Note 10. Takmer všetky zariadenia sú už takmer za rohom a nedá sa predpovedať, či sa na vás práve váš vysnívaný kúsok ujde. Vzhľadom k tomu, že Xiaomi už dlhšie pracuje na svojich smartfónoch, je vylúčené, že by sa predstavenie niektorého z nich odložilo. Preto skôr rátame s tým, že obmedzia počet vyrobených kusov. Xiaomi však rozširuje spoluprácu i so spoločnosťou MediaTek. Tú zatiaľ kríza nepostihla pričom spolupráca s MediaTekom, by mohla odvrátiť mozňý nedostatok smartfónov na trhu.

Druhým dychom však treba dodať, že čo nás tento rok bude čakať, je zatiaľ v nedohľadne. Už teraz je viac než jasné, že počet vyrobených kusov klesne práve pre nedostatok komponentov. Spoločnostiam prajeme, aby sa z krízy čo najskôr spamätali a my sa mohli tešiť zo širokého portfólia smartfónov.

Mohlo by vás tiež zaujímať