preverenie-spamoveho-hovoru
Zdroj: YouTube / Tim Schofield

Podvodné telefonáty a iné nežiadúce hovory budú pre majiteľov Xiaomi smartfónov čoskoro minulosťou

Vývoj novej funkcie pre nadstavbu MIUI naznačuje nový patent spoločnosti Xiaomi, ktorý bol zverejnený len nedávno

Veľká časť z Vás sa zrejme už stretla s podvodnými telefonátmi, či už z „domova“ alebo zo zahraničia. Robotom, či notoricky známym otravovačom spoza telefonátu by však mohol už čoskoro nastať definitívny koniec. Odhalenie takýchto podvodníkov by mohlo byť totižto pomocou novej technológie od Xiaomi naozaj hračkou.

Odhalenie podvodných telefonátov v predstihu

Nedávno zverejnený patent, patriaci práve spoločnosti Xiaomi, odhaľuje zaujímavú technológiu, ktorej cieľom je odhaľovanie podvodníkov a nežiadúcich telefonátov ešte predtým, ako stihnete zdvihnúť telefón. Nové softvérové riešenie je už v dnešných dňoch súčasťou čínskej patentovej databázy, pričom je vyhľadateľný pod kódovým označením CN105635414B.

Xiaomi_patent-spolocnosti-o-spamovych-hovoroch
Zdroj: ITHome.com

V samotnom patente sa píše, že funkcia bude „označovať prichádzajúce hovory príslušnou značkou“, ktorá bude používateľov informovať o tom, či ide o nedôveryhodné telefónne číslo, či prípadného dohladateľného podvodníka. Patent však spomína aj možnosť automatického blokovania škodlivých hovorov pri identifikácii podvodného čísla. V takom prípade by ani nedošlo ku upozorneniu na samotný hovor, takže by o pokuse podvodníka zrejme ani nevedel.

Podobnú funkciu nájdeme na vybraných zariadeniach

Podobné softvérové riešenie je už pár rokov dostupná na zariadeniach Pixel od spoločnosti Google, ktoré sú schopné automaticky odhaliť prípadného podvodníka. Google na odhaľovanie podvodných čísel využíva verejne dostupné databázy, ktoré obsahujú tisíce nahlásených čísiel. Väčšinou ide o nechcené reklamy alebo podvodné čísla zo zahraničia, na ktoré sú používatelia smartfónov Pixel upozornení ešte predtým, ako príjmu hovor. Na podobnom princípe funguje aj viacero aplikácií, ktoré sú dostupné pre zariadenia s operačným systémom Android, ako aj iOS. Pri výbere takejto aplikácie si však dávajte pozor na jej dôveryhodnosť, keďže tento typ aplikácií je medzi hackermi obľúbeným terčom.

Mohlo by vás tiež zaujímať