Prečo nemusíme mať svoj smartfón aktualizovaný vždy na najnovší Android? Pozrite sa na odpoveď!

Najnovší Android už dnes nie je nutnosť vo vašom smartfóne. Dôležitejšie sú tak bezpečnostné aktualizácie, ktoré by sme mali očakávať.

Len nedávno do prvých smartfónov na trhu zavítal operačný systém Android 13, ktorý sa už čoskoro bude vyskytovať v každom jednom novom predstavenom telefóne. Viacerí používatelia však už teraz netrpezlivo čakajú na svoje aktualizácie. Majitelia vlajkových modelov totiž očakávajú, že ku nim aktualizácia na „trinástku“ príde ešte do konca roka, čomu je príkladom aj spoločnosť Samsung. Tá už stihla aktualizáciu priniesť pre tohtoročný, ale aj minuloročný a dva roky starý vlajkový rad smartfónov. Nie vždy však musíme mať svoj smartfón aktualizovaný na najnovšiu verziu Androidu, pretože to so sebou zasa až toľko výhod neprináša. A viac nám o tom povedal portál andro4all.com.

Systém Android dnes už neprináša toľko významných noviniek

Časy, kedy nám aktualizácia Androidu priniesla niekoľko významných noviniek, sú už dávno preč. Najnovší Android 13 totiž neprináša toľko zmien v porovnaní s „dvanástkou“ a rovnako tomu bolo aj pri prechode z Androidu 11 na Android 12. Z roku na rok sa teda môžeme tešiť na minimálne zmeny používateľského rozhrania ale aj na menšie zmeny vo funkciách, ktoré možno ani nevyužijeme. Oveľa dôležitejšími sú tak bezpečnostné aktualizácie, ktoré prinášajú záplaty pred najnovšími hrozbami v kyberpriestore.

android malware
Zdroj: gaptech

Pri aktualizácii smartfónov by sme teda mali uprednostniť skôr menšie bezpečnostné záplaty. A tie nám môžu prichádzať aj pri staršej verzii Androidu. V prípade, že vo svojom smartfóne máme stále Android 12 a prichádzajú nám bezpečnostné záplaty, nemusíme sa vôbec ponáhľať s „trinástkou“. Okrem toho spoločnosť Google ako vývojár operačného systému Android zvyčajne prináša pravidelné systémové záplaty aj pre dve verzie starý systém. V súčasnosti by teda o bezpečnosť mali mať postarané aj modely s Androidom 11.

Zmeny prinášajú najmä rôzne nadstavby

Naraziť niekde na čistý operačný systém Android je dnes oveľa komplikovanejšie ako tomu bolo v minulosti. Projekty ako AndroidOne už dnes nie sú populárne a výrobcovia smartfónov častokrát radšej nasadia svoje úpravy Androidu, ktoré v konečnom dôsledku prinášajú nové funkcie aj úpravy používateľského prostredia. Váš smartfón tak môže získavať nové funkcie aj keď beží na staršej verzii Androidu. Na najnovší Android 13 sa tak ponáhľať nemusíte, nakoľko vám pokojne môže prísť aktualizácia s novším MIUI či OneUI, ktoré prinesú nové funkcie.

MIUI 13_xmobile
Zdroj: Xmobile.sk

Aj poprední technologickí experti sa zhodujú, že nová verzia Androidu každý rok už nie je potrebná. Android by sa mal skôr zamerať na bezpečnosť a stabilitu a veľké verzie by mohli prichádzať menej často. Z tohto dôvodu sa ani my nemusíme ponáhľať s aktualizáciami. Novinky si nás nájdu v ten správny čas. Podstatné pre nás budú len bezpečnostné záplaty.

Na akej verzii aktuálne beží váš smartfón? Využívate už Android 13 alebo starší? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať

Show Comments (0)

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.