Internet Explorer RIP
Zdroj: pngall.com, Wikimedia

Prehliadaču Internet Explorer definitívne odzvoní: Windows čoskoro získa aktualizáciu, ktorá ho ukončí!

Internet Explorer po novom roku čaká úplný koniec. Microsoft má detailný plán toho, ako ho odstráni z populárnej verzie Windowsu.

Prehliadač od spoločnosti Microsoft s označením Internet Explorer patrí bezpochyby medzi legendu v oblasti informačných technológií. Práve tento prehliadač prišiel medzi používateľov počítačov ešte v roku 1995, pričom tvoril súčasť operačného systému Windows. Práve verzia systému Windows 95 spopularizovala prehliadač, ktorý sa dlhé roky nachádzal medzi tými najpoužívanejšími. V roku 2015 ho však úspešne vytláčal z trhu jeho nástupca, Microsoft Edge, ktorý sa stal neoddeliteľnou súčasťou systému Windows 10. A ako nás informuje portál howtogeek.com, verzia systému Windows 10 sa už čoskoro s prehliadačom Explorer navždy rozlúči. Postupne sa totiž bude odstraňovať z každej časti systému a my vieme, kedy k tomu príde.

Internet Explorer sa postupne z počítačov vytratí

Pre začiatok by sme si mali upresniť, ktorých verzií systému Windows sa bude zmena týkať. Verziu operačného systému Windows 11 môžeme zo zmien úplne vynechať, keďže tej sa prehliadač Internet Explorer vôbec netýkal. Pri inštalácii systému sa totiž už na začiatku objavil prehliadač Microsoft Edge. Starší prehliadač však postupne zmizne z verzie Windows 10, ktorej sa zmeny budú týkať najvýraznejšie. Naopak staršie verzie ako Windows 10 v podobe Windows 8.1 či Windows 7 už so zmenami rátať nemusia z dôvodu, že nezískavajú pravidelné aktualizácie.

Operačný systém Windows 10 tak bude jediný, ktorý zasiahne výrazné odstránenie prehliadača Internet Explorer spoločnosťou Microsoft. V súčasnosti postupuje plán, ktorý má niekoľko krokov a jeho úloha je jediná – kompletne presunúť používateľov na podporovanú verziu Microsoft Edge. 15. júna tohto roka totiž skončila kompletná podpora pre prehliadač Explorer a jeho využívanie by tak dnes už nebolo vôbec zabezpečené.

Na pláne je jeho úplné odstránenie

V súčasnosti môžeme sledovať, ako Microsoft bojuje proti využívaniu prehliadača Internet Explorer tým, že po jeho spustení nás presmeruje na Microsoft Edge. Plán na jeho odstránenie však bude neskôr pokračovať tým, že sa z počítačov odstránia aj všetky odkazy, ktoré by nás mohli nabádať k jeho spusteniu. Odkaz na starší prehliadač tak nenájdeme ani na domovskej lište, v menu Štart a ani na ploche. Celá táto zmena by mala prebehnúť začiatkom budúceho roka s novou aktualizáciou.

Vypustenie aktualizácie medzi širokú verejnosť je naplánované na 14. februára 2023. Skúšobná verzia bude k dispozícii už od 17. januára, teda tesne po začiatku budúceho roka. Zmeny teda zasiahnu primárne používateľov počítačov so systémom Windows 10. Položme si však ruku na srdce, Internet Explorer je dnes už zastaralým prehliadačom bez podpory. Tento internetový prehliadač dnes nevyužíva takmer nikto a jeho mladší brat v podobe Microsoft Edge plne zastáva jeho funkciu.

Pamätáte si ešte prehliadač Internet Explorer? A ako dlho ste ho využívali vy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať

Show Comments (2)
  1. Apoiar ferramentas de apostas e estar equipado com uma plataforma diversificada de transações financeiras, a 20Bet oferece suporte tangível aos jogadores. Este é um lugar onde eles podem apostar com dinheiro real, respaldados por concorrentes de diversas disciplinas esportivas. 20bet

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.