Xiaomi 13
Zdroj: YouTube (gizmochina)

Séria Xiaomi 13 prichádza na Slovensko: Trojica smartfónov prináša prémiovú výbavu aj viaceré bonusy

Novinky z radu Xiaomi 13 sú tým najlepším, čo nám spoločnosť na Slovensko priniesla. Pozrite sa, čo všetko najnovšie modely ponúkajú.

Čínske predstavenie smartfónov zo série Xiaomi 13 prinieslo dvojicu zariadení, ktoré disponovali skutočne prémiovou výbavou. Čipset Snapdragon 8 Gen 2 im dokázal zaručiť vysoký výkon, no spolupráca so spoločnosťou Leica ich dostala rovnako aj medzi špičku fotomobilov. Teraz prichádza vlajkový rad zariadení aj do Európy, keďže len pred malou chvíľou prebehlo ich predstavenie v rámci konferencie Mobile World Congress v španielskej Barcelone. K základným dvom modelom sa počas predstavenia pridala aj novinka s prívlastkom Lite a ak si brúsite na niektorý z týchto smartfónov zuby, pozrite sa s nami na to, čo prinášajú.

Xiaomi 13 je základ, ktorý očarí každého

Výbava modelu Xiaomi 13 pre nás nie je žiadnym tajomstvom. Tento smartfón vychádza z čínskeho modelu, pričom jeho základom je čipset Snapadragon 8 Gen 2 vyrobený 4nm procesom od TSMC. K výkonu napomáha aj LPDDR5X pamäť RAM a UFS 4.0 úložisko. Tento kompaktný model s 6.36″ FHD+ AMOLED displejom v pomere 20:9 a podporou pre 120Hz obnovovaciu frekvenciu. Displej disponuje podporou aj pre Dolby Vision a chráni ho technológia Corning Gorilla Glass 5.

Samostatnou kapitolou telefónu je však jeho fotoaparát. Model s označením Xiaomi 13 sa vyznačuje nálepkou spoločnosti Leica, ktorá doplnila jeho kamerový systém. Hlavným snímačom kamery je 50-megapixelový Sony IMX800 s HyperOIS, možnosťou nahrávať 8K video či funkciami ako Xiaomi ProFocus, Portrait Night Mode a ďalšími. Okrem hlavného snímača kamery však vieme využiť aj 10mpx telefoto a 12mpx ultraširokouhlý snímač. K dispozícii budú tiež aj dva fotografické štýly, ktorými sú Leica Authentic Look a Leica Vibrant Look. 32mpx selfie snímač sa nachádza v priestrele displeja.

Xiaomi 13
Zdroj: Xiaomi

O výdrž smartfónu sa postará 4500mAh batéria. Model podporuje Xiaomi AdaptiveCharge, pričom má k dispozícii 67W rýchlonabíjanie, 50W bezdrôtové nabíjanie a 10W reverzné bezdrôtové nabíjanie. Xiaomi 13 ďalej disponuje duálnymi reproduktormi a technológiou Dolby Atmos. Nechýba ani Bluetooth 5.3, Wi-Fi 7 a samozrejmosťou je aj 5G technológia. Zariadenie ďalej disponuje ochranou voči vode a prachu na úrovni IP68. V prípade systému sa rozprávame o Androide 13, ktorý dopĺňa nadstavba MIUI 14.

Cena smartfónu bude začínať na úrovni 999€ pre pamäťovú konfiguráciu 8+256GB. V rámci predpredaja od 27. februára do 12. marca získate k zariadeniu aj darček v podobe telefónu Redmi A1.

Xiaomi 13 Pro je vrcholným smartfónom série

Ak by vám bola výbava modelu Xiaomi 13 málo, k dispozícii bude aj jeho Pro verzia rovnako s čipsetom Snapdragon 8 Gen 2. Tento model bude namiesto od jeho základnej verzie v keramickej konštrukcii, teda už na prvý pohľad bude vidno, že ide o prémiové zariadenie. 120Hz WQHD+ 6.73” LTPO AMOLED displej s 3200 x 1440p rozlíšením umožňuje zníženie obnovovacej frekvencie až na 1Hz, teda dokáže šetriť batériu a vydržať o niečo dlhšie. Nechýba mu ani podpora Dolby Vision a SGS Eye Care Display certifikát.

V prípade kamery ide o rovnaký hlavný snímač ako u minuloročného Xiaomi 12S Ultra. Stretávame sa tak so Sony IMX 989 s 50 megapixelmi, ktorý má veľkosť 1″. Prítomná je opäť aj Leica s dvoma fotografickými štýlmi. Nechýba ani podpora pre HyperOIS, Xiaomi ProFocus a ďalšie skvelé funkcie. Hlavný snímač ďalej dopĺňa 50mpx telefoto a 50mpx ultraširokouhlý snímač. Selfie kamera je v tomto prípade opäť v priestrele displeja a má 32 megapixelov.

Xiaomi 13 Pro
Zdroj: Xiaomi

Xiaomi 13 Pro disponuje väčšou 4820mAh batériou, pričom model podporuje až 120W HyperCharge nabíjanie. Rovnako nechýba ani podpora pre 50W bezdrôtové nabíjanie a tiež 10W reverzné bezdrôtové nabíjanie. Ďalej novinka prináša aj duálne reproduktory s podporou Dolby Atmos, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.3 a 5G konektivitu. Xiaomi 13 Pro prichádza na trh s operačným systémom Android 13 s nadstavbou MIUI 14.

Ak by ste sa pre kúpu tohto modelu rozhodli, mierne by ste si priplatili. Cena smartfónu sa v pamäťovej konfigurácii 12+256GB bude pohybovať na úrovni 1299€. V rámci predpredaja od 27. februára do 12. marca získate k zariadeniu aj darček v podobe Xiaomi Watch S1 Active.

K dispozícii bude aj Lite verzia

O smartfóne s označením Xiaomi 13 Lite sa už dlho špekulovalo. Lacnejší model mal vychádzať z atraktívneho Xiaomi CIVI 2, ktorý bol určený len pre Čínu. Tak sa aj stalo a do predaja teraz prichádza Xiaomi 13 Lite s čipsetom Snapdragon 7 Gen 1. Jeho prednosťou je aj 6.55″ AMOLED displej s podporou 120Hz obnovovacej frekvencie, rozlíšením 2400 x 1080p a podporou pre Dolby Vision. Displej ochraňuje Corning Gorilla Glass 5 a nájdeme v čom aj širší priestrel pre 32-megapixelový selfie ultraširokouhlý a 8mpx hĺbkový snímač či LED diódy. Nikoho teda neprekvapí, že Lite model je určený pre mladých ľudí, ktorí radi vytvárajú selfie snímky.

Okrem skvelej selfie kamery Xiaomi 13 Lite prináša hlavný 50mpx snímač kamery v podobe Sony IMX766 doplnený o 8mpx ultraširokouhlý snímač a 2mpx makro. Leica v tomto prípade neúraduje, no v rámci šetrenia to výrobcovi odpustíme. O výdrž sa postará 4500mAh batéria s podporou pre 67W nabíjanie. Duálne reproduktory v smartfóne nenájdeme, no Dolby Atmos nechýba. Model disponuje podporou pre Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6 a taktiež 5G konektivitu. Pri kúpe smartfónu bude bežať na systéme Android 12 s nadstavbou MIUI 14.

Xiaomi 13 Lite budeme môcť kúpiť na Slovensku už od 499€ v konfigurácii 8+256GB.

Prémiové služby pre zákazníkov

Xiaomi sa v poslednej dobe snaží prinášať svojim zákazníkom prémiové služby a čo najlepšiu starostlivosť. Aj preto pri modeloch Xiaomi 13 a jeho Pro verzii môžeme naraziť na prísľub troch veľkých aktualizácií Androidu a piatich rokov bezpečnostných záplat. Po kúpe týchto modelov rovnako dostanú používatelia k dispozícii až 6 mesiacov služby Google One cloudu s kapacitou 2TB. Rovnako môžu rátať s využitím 6-mesačného predplatného pre YouTube Premium bez reklám zadarmo.

Majitelia týchto modelov získajú aj 1 mimozáručnú opravu v rámci prvých 12 mesiacov zadarmo. Záručné opravy budú môcť vyskúšať až v 40 regiónoch sveta, nebudú tak musieť využívať len oficiálne predajne v rámci svojej krajiny. Bližšie informácie k regiónom uverejní Xiaomi na svojich oficiálnych stránkach.

Ktorý smartfón vás oslovil najviac? Základný Xiaomi 13, jeho Pro verzia alebo odľahčený Lite model? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať