Špehovanie end-to-end šifrovanie
Zdroj: Xmobile.sk

Sú vaše SMS správy šifrované? Overte si to týmto jednoduchým postupom aj vy!

Pozrite sa, akým spôsobom sa dá overiť šifrovanie správ vo vašom smartfóne. Šifrovanie dnes totiž nájdeme aj v klasickej aplikácii pre správy.

Viaceré služby pre komunikáciu dnes vsádzajú na bezpečnosť, pričom aj používatelia volajú po lepšom zabezpečení. V čase, kedy len máloktorá služba ponúkala šifrovanie konverzácií, ľudia radšej vsádzali na tieto služby, pretože sľubovali vyššie zabezpečenie. Dnes už nájdeme šifrovanie takmer v každej službe vrátane bežnej služby pre posielanie správ od Googlu. Aj vaše SMS správy, ktoré posielate svojim známym, tak môžu byť šifrované a zabezpečené. Ak vás zaujíma, akým spôsobom si toto šifrovanie môžete overiť, ste na správnom mieste. Zistite tak či je vaša konverzácia zabezpečená, pričom vám to môže zabrať len niekoľko sekúnd. Túto možnosť by ste teda určite mali poznať aj vy.

Namiesto starších SMS správ využite četové funkcie

V prvom rade si predstavíme dnes využívané druhy správ, ktoré vo svojich smartfónoch využívame. Viacerí ľudia si totiž myslia, že stále využívame klasické SMS správy, čo už dnes nie je tak úplne pravda. Štandard pre SMS správy má dnes už 30 rokov, pričom sa za tie roky výrazne nezmenil. Nejde teda o úplne bezpečný spôsob komunikácie, a tak sa poskytovatelia služieb pre posielanie správ snažia používateľov presunúť na novší RCS štandard. Tento štandard so sebou prináša všetky četové funkcie, aké už poznáme napríklad z WhatsAppu či Messengeru pre Facebook. Využívať ho môžeme aj bez založeného konta len na základe našej karty SIM.

smartfon vzhlad rozhrania
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh)

Pre šifrovanie konverzácie teda musíme využiť novší RCS štandard, ktorý náš smartfón označuje ako četové funkcie. V prípade, že máte túto funkciu aktívnu vy a aj príjemca vašej správy, za predpokladu že ste pripojení k internetu ich môžete využívať. Vďaka nej môžete navyše profitovať zo šifrovania konverzácie, pričom toto šifrovanie si môžete aj overiť. Pri využívaní klasických SMS správ ale so šifrovanou konverzáciou nerátajte. Šifrovanie v takom prípade totiž nie je možné využívať.

Ako si môžete toto šifrovanie overiť?

V prípade, že si chcete šifrovanie konverzácie overiť, budete potrebovať smartfón odosielateľa aj príjemcu správy. Šifrovanie je totiž k dispozícii vždy medzi dvoma konkrétnymi smartfónmi, čo zaručuje bezpečnosť odoslaných správ. Pre kontrolu šifrovania vo vašom zariadení by ste mali postupovať nasledovne.

  • V aplikácii pre posielanie správ zvoľte konkrétny čet
  • Klepnite na tri bodky v pravom hornom rohu
  • Zvoľte možnosť Podrobnosti
  • Klepnite na sekciu Overenie šifrovania
  • Rovnaký postup zopakujte aj na telefóne príjemcu
  • Overte si či sa vaše kódy nelíšia

Takýmto spôsobom môžete overiť šifrovanie akéhokoľvek četu vo vašom zariadení. Pamätajte si však, že ak využíva niekto z konverzácie SMS správy a nie nové četové funkcie, overenie šifrovania sa nebude dať uskutočniť. Vaša konverzácia totiž v takom prípade nie je šifrovaná.

Poznali ste túto možnosť už predtým? A využívate nové RCS správy či stále ešte SMS? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať