Ako zrýchliť smartfón?
Zdroj: Unsplash (CoinView App), úprava: Xmobile.sk

Máte vo svojom smartfóne dostatok pamäte RAM? Toľkoto GB treba k tomu, aby váš smartfón bežal plynulo!

Pri kúpe nového smartfónu by sme mali zvážiť i pamäť RAM, ktorá by nemala byť príliš malá, no ani príliš veľká. Takéto sú dnes štandardy.

Ak ste niekedy premýšľali nad tým, koľko pamäte RAM potrebujete k správnemu chodu zariadenia, možno ste sa dopátrali k viacerým odpovediam. Dôvodom je fakt, že štandard pre správnu veľkosť pamäte RAM sa stále zvyšuje a zatiaľ čo nám kedysi mohli prísť 2GB tejto pamäte dostačujúce na akýkoľvek úkon, dnes už by sme nad takýmto smartfónom ohrnuli nosom. Svoje požiadavky pre operačnú pamäť smartfónu má aj operačný systém Android, ktorý pri verzii Android 12 žiada ideálne 6GB tejto pamäte. Ako si teda vybrať smartfón tak, aby sme kúpu svojho smartfónu neskôr neoľutovali? Odpoveď nám prináša známa komunita Xiaomiui.

Pamäť RAM do 4GB je dnes takmer nedostačujúca

Ako sme už v úvode spomínali, kedysi sme si vedeli pokojne vystačiť i s 2GB pamäte RAM v našom zariadení. Tieto časy sú však už dávno preč a model s 1GB či 2GB pamäte by sme si len ťažko kúpili. V ponuke však stále vieme nájsť modely s pamäťovou konfiguráciou 3/32GB, ktoré sú určené skôr pre nenáročné osoby, medzi ktoré radíme najmä deti či seniorov. Prvou použiteľnou kategóriou pamäte RAM je teda 4GB, ktoré dnes nájdeme v niektorých lacnejších modeloch a častokrát ide o najnižšiu konfiguráciu u nových modelov. Pri kúpe nového zariadenia by sme však mali zvážiť o niečo väčšiu veľkosť operačnej pamäte. Minimálne v prípade ak nie sme nenáročné osoby a chceme, aby naše zariadenie bežalo plynulo.

Od 6 do 8GB pamäte

Ak vlastníte smartfón so 6GB až 8GB pamäte RAM, prípadne plánujete jeho kúpu, patríte k dnešnému priemeru. Táto hodnota je dnes naozaj akýmsi štandardom, ktorý nám sľubuje slušný výkon i kvalitný multitasking. Navyše môžeme rátať s tým, že nám výkon rýchlo nepoklesne a všetko pobeží ako má i najbližšie roky. Ak si teda zvolíme smartfón s ideálne 8GB pamäte RAM, nič nepokazíme. Ceny takýchto konfigurácií navyše nie sú príliš vysoké a smartfóny s vyššou operačnou pamäťou nás nemusia stáť celé naše úspory. Na trhu sa však pohybujú i ďalšie pamäťové konfigurácie, ktoré dokážu dosiahnuť naozaj vysokých hodnôt. Tie však už nie sú úplne pre každého.

12GB pamäte RAM dokáže niekedy až uškodiť

Niektoré nové a výkonné zariadenia nám vedia ponúknuť pamäť RAM s hodnotami 12GB, 16GB či dokonca až 18GB. Ide však skôr už o herné smartfóny a v realite takéto hodnoty nevyužijeme. A vedeli ste o tom, že nám takáto vysoká pamäť RAM dokáže nášmu zariadeniu skôr uškodiť ako pomôcť? V realite viac ako 6GB, prípadne 8GB nevyužijeme a zvyšná pamäť ostáva len tak voľne nevyužitá. I tak však len tak nečinne neodpočíva ale spotrebúva nám batériu, ktorú by sme mohli využiť na lepšie úkony. Ak teda budete premýšľať nad novším smartfónom, zvážte i to, na čo budete svoje zariadenie nakoniec využívať.

Koľko pamäte RAM má váš smartfón? A potrebovali by ste viac alebo ste spokojní? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať