Apple správy nie sú tak bezpečné, ako tie odoslané cez WhatsApp, tvrdí Zuckerberg

Podľa Zuckerberga podstupujú používatelia pri komunikácii cez iMessage oveľa väčšie riziko, než tomu je pri používaní aplikácie WhatsApp.

Podpichovanie medzi technologickými gigantmi pokračuje. Najnovšie vedenie WhatsAppu poukazuje na to, že odosielanie správ cez iMessage nie je vonkoncom tak bezpečné, ako odosielanie správ cez aplikáciu WhatsApp. Všetko to bolo vykonané pomocou trefnej reklamy, ktorú zdieľal aj šéf Meta Mark Zuckerberg. Na informáciu upozornil web techspot.com.

Odmietanie iných značiek

Nie je žiadnym tajomstvom, že Apple si vo väčšine prípadov ide svoje tempo, čím je od ostatných značiek mierne izolovaný. Vo svete ale existujú aj používatelia zariadení iných značiek, ktorí ale pri komunikácii s Apple zariadením podstupujú isté bezpečnostné riziko. Apple síce poskytuje end-to-end šifrovanie správ v rámci iMessage, no iba ak je na oboch stranách komunikácie Apple zariadenie. V prípade, že je správa odoslaná alebo prijatá na zariadení inej značky, tak prebieha komunikácia cez klasické, no zastaralé SMS alebo MMS správy. Tým sa ale výrazne zvyšuje bezpečnostné riziko.

A práve v tomto smere vyniká práve WhatsApp, ktorý ponúka šifrovanie správ bez ohľadu na to, aké zariadenie je na akomkoľvek konci komunikácie. Celá táto situácia bola zhrnutá v trefnej reklame, na ktorej je vidieť tri textové bubliny. Jedna je pre klasickú SMS správu (zelená), na druhej vidíme správu odoslanú cez iMessage (modrá) no a na konci je správa s nádychom zelenej, ktorá reprezentuje WhatsApp. Aj text samotnej správy je Súkromná bublina, čím WhatsApp poukazuje na to, že odoslaná správa je šifrovaná a uvidí ju iba ten, kto ju vidieť má. Reklama zároveň vyzýva, aby ľudia komunikovali súkromne pomocou end-to-end šifrovania.

whatsapp apple šifrovanie
Zdroj: Instagram (Zuck)

Kritika Applu

Tento prípad ale vonkoncom nie je prvým na danú problematiku. Spoločnosť Google už začiatkom tohto roka kritizovala politiku Applu. Podľa Googlu Apple zamyká používateľov do svojho ekosystému tým, že povoľuje šifrovanie iba na Apple zariadeniach.

Príchod iMessage na zariadenia s Androidom sa teda rozhodne v najbližšej dobe nekoná. Minulý mesiac to potvrdil aj generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook, ktorý povedal, že radšej prevedie používateľov na telefóny iPhone, než by povolil RCS správy medzi operačnými systémami iOS a Android.

Zuckerberg taktiež poukázal na chyby v šifrovaní cloudových záloh. Apple šifruje zálohy iMessage, no taktiež uchováva kľúče k týmto zálohám. To síce uľahčuje proces v prípade straty hesla, no Apple má prakticky prístup ku všetkým zálohám svojich používateľov.

Ani WhatsApp ale nemusí byť úplne svätý. Na isté chyby v zabezpečení poukázal aj Pavel Durov, ktorý je zakladateľom Telegramu. WhatsApp označil za nebezpečnú aplikáciu, ktorá je údajne sledovacím nástrojom.

A ktorú aplikáciu preferujete vy? Prípadne používate obe? Podeľte sa so svojim názorom dolu v komentároch.

Mohlo by vás tiež zaujímať