Huawei
Zdroj: unsplash.com (Alex Escu)

Huawei „našiel cestu“ ako obísť sankcie USA, naznačuje najnovší únik informácií

Už je to nejaký ten čas, odkedy sa medzinárodný obchod medzi Huawei a Spojenými štátmi zhoršil natoľko, že sa za veľkej podpory vtedajšieho prezidenta USA, Donalda Trumpa, ktorý sa obával údajnej špionáže pomocou práve Huawei smartfónov, zrušili všetky vzťahy s týmto čínskym gigantom a Huawei bol zaradený na čierny listinu, čo ľudia pocítili najmä pri absencií Google služieb v smartfónoch značky Huawei.

Týmto nezhodám by však malo odzvoniť. Teda aspoň naoko, naznačujú  najnovšie správy. S podporou čínskej vlády vznikla nová značka – Xnova, ktorá nie je priamo prepojená s týmto čínskym gigantom, ale predsa jej smartfóny sú presná kópia tých od Huawei. Ako je to možné? Huawei údajne  predal licencie na dizajn ich smartfónov tejto novej firme. Motív je jasný,  americký trh firme chýba a čo im chýba najviac sú americké technológie, najmä vývoj a novinky v oblasti 5G čipov. Keďže firma Xnova bude môcť pokojne obchodovať a získavať produkty z americkom trhu, Huawei z toho bude samozrejme profitovať. Xnova dokonca už aj začal s predajom na domácom trhu v Číne. Na informáciu upozornil web kr-asia.com 

Huawei dostal jednu ranu za druhou. Svitá mu po tom všetkom na lepšie časy?

Sankcie zo strany USA, pandémia a s tým spojená čipová kríza náramne zasiahli Huawei, ktorý dokonca v treťom kvartáli 2021 vypadol z prvej päťky top predajcov smartfónov na domácom trhu v Číne. No obchodovanie so západom pomocou značky Xnova a aj uvoľnenejšia politika prezidenta USA Bidena môže pomôcť nielen tejto firme. Podobné obchádzanie pravidiel ale nie je prvé zo strany Huawei. Už počas tohto roka Huawei komunikoval s inými čínskymi výrobcami a operátormi ako China Telekom či China Unicom, ktorým je povolený obchod s USA, a chcel s nimi pracovať na vývoji 5G smartfónov, keďže vedeli využívať technológiu a čipy od Qualcommu, ktorý je jednou z firiem, ktorá má zakázaný obchod so spoločnosťou Huawei.

Príklad môžeme vidieť na smartfóne U-Magic 30E od firmy China Unicom, ktorý bol predstavený v júli. 5G smartfón sa náramne podobá na smartfóny z dielne Huawei.

u-magic 30e
Zdroj: jd.com, U-magic 30E

Podobné obídenie sankcií sa podarilo aj s dcérskou značkou Honor, ktorú už minulý rok Huawei predal konzorciu Shenzhen Zhixin New Information Technology Co., Ltd, ktoré je taktiež podporované vládou, a tým sa predaje Honoru neprepadli, ale práve naopak, v priebehu niekoľko mesiacov vzrástli pričom posledné dáta odhalili, že  aktuálne pokry´vajú 15 percentný podiel na trhu. Uvidíme, ako to so značkou Huawei bude pokračovať ďalej, no jedno je isté, a to že sa určite nechcú vzdať.

Mohlo by vás tiež zaujímať