Xiaomi-logo
Zdroj: unsplash.com (BoliviaInteligente)

Xiaomi zaradili medzi 50 najinovatívnejších spoločností. Oplatí sa do nej investovať?

Čínsku spoločnosť Xiaomi zaradili do elitného klubu. Patrí medzi firmy ako Google, Apple a Tesla, no je akcie sa stoja len za pár dolárov.

Xiaomi sa opäť dostala do elitného klubu. Patrí medzi 50 najinovatívnejších spoločností na svete. Zdá sa, že nepretržitá práca na vylepšovaní ich zariadení priniesla úspech. Usilovná práca vyniesla čínsku firmu na 31 miesto.

Zoznam zostavuje poradenská spoločnosť Boston Consulting Group (BCG). V celom zozname nájdeme samozrejme spoločnosti ako Apple, Alphabet (Google), Tesla alebo aj Walmart či Nike. V rebríčku je celkovo päť čínskych spoločností vrátane Xiaomi to je ešte napríklad aj Huawei, Tencent či Alibaba.

31. miesto pre čínskeho výrobcu spotrebnej elektroniky.
31. miesto pre čínskeho výrobcu spotrebnej elektroniky. Zdroj: BCG

Čím si to Xiaomi vyslúžilo

Pre zaradenie do rebríčku spoločnosť Boston Consulting Group zohľadnila najnovšie technologické pokroky dosiahnuté spoločnosťami. V prípade Xiaomi ide napríklad o jej diaľkový systém nabíjania My Air Charge alebo použitie kremík-vzduchovej anódovej batérie, ktorú využíva v Mi 11 Ultra.

Čínsky výrobca vo sfére výskumu nenecháva nič na náhodu. Pred pár dňami podporila napríklad cez ich Výskumný fond pre inovácie umelej inteligencie Xiaomi Inštitút pre výskum inteligentného priemyslu (AIR) na univerzite v Tsinghua. Cieľ je samozrejme podporiť inovatívny vedecký výskum v  oblastiach, ako je umelá inteligencia, robotika a zdravotná starostlivosť.

Minulý rok generálny riaditeľ spoločnosti Xiaomi Lei Jun uviedol, že spoločnosť plánuje do piatich rokov investovať 50 miliárd juanov (cca 6,5 miliardy eur) do ďalšieho zvyšovania vedeckých a technologických inovácií, do IoC (internet of things) či do umelej inteligencie. Všetky výsledky výskumu chce spoločnosť samozrejme uplatňovať v celom ekosystéme ich výrobkov, ktorý je nesmierne bohatý. Ak poznáte len mobilné telefóny Xiaomi (poprípade telefóny dcérskych spoločností Redmi, POCO, Black Shark), tak poznáte len okrajovú produkciu tejto Čínskej firmy.

Situácia na burzách je v prospech nových investorov

Aj vzhľadom na zaradenie medzi 50 najinovatívnejších firiem, na šírku portfólia Xiaomi a investície do výskumu je táto čínska firma zaujímavá napríklad na investovanie. V súčasnosti je kótovaná na burze v Hong Kongu, kde sa jedna akcia predáva v tejto chvíli za približne za 26 dolárov. Apple kótovaný v Nasdaq stoji 134 dolárov a taký Alphabet až 2 297 dolárov. Ak sa ku nim začne Xiaomi približovať, tak čínska spoločnosť predstavuje solídny investičný potenciál.

Veríme, že ak bude čínsky výrobca postupovať takýmto tempom, tak terajších investorov čaká sľubná budúcnosť. Avšak majte na pamäti, investovanie je vždy spojené s rizikom.

Mohlo by vás tiež zaujímať