technologia rychleho nabijania smartfon
Zdroj: unsplash.com (Onur Binay)

240W nabíjanie je na dosah: Ktorá spoločnosť takéto rýchle nabíjanie prinesie ako prvá?

Čínska spoločnosť nám má už o pár dní predstaviť 240W nabíjanie. Batériu by sme si tak nabili v priebehu len niekoľkých minút.

S rýchlosťou nabíjania v posledných mesiacoch bojujú viacerí výrobcovia smartfónov. Predbiehajú sa medzi sebou, kto ponúkne používateľom najrýchlejšie nabíjanie, pričom suverénnym kráľom je teraz bezpochyby čínske Xiaomi. To svojim fanúšikom ponúklo až 210W nabíjanie u modelu Redmi Note 12 Discovery Edition, ktorý prišiel na trh ako zástupca vyššej strednej triedy. Tento fakt však nikoho neprekvapí, pretože práve Xiaomi zvyčajne prináša vlastnosti vlajkových lodí aj medzi smartfóny, ktoré ponúkajú nižšiu cenu. Už o pár dní ale na trhu uvidíme smartfón s podporou pre 240W nabíjanie a bližšie informácie nám o tomto fakte priniesol portál gsmarena.com. Čo konkrétne o tomto smartfóne a rýchlosti nabíjania vieme? Pozrite sa na to spolu s nami.

240W nabíjanie príde z dielne BBK Electronics

Aj keď s 210W nabíjaním v smartfóne prišlo ako prvé Xiaomi, v prípade 240W nabíjania tomu tak nebude. S novinkou má totiž prísť spoločnosť BBK Electronics, ktorá zastrešuje značky ako Realme, Oppo, Vivo či OnePlus. Najnovšie sa na internete objavili aj snímky adaptéru, ktorý nápisom SuperVOOC potvrdzuje, že ide o technológiu spoločnosti Oppo. Práve Oppo totiž využíva vlastný nabíjací štandard a nespolieha sa na univerzálny USB-PD štandard. Novú technológiu nám má spoločnosť predstaviť už o pár dní a konkrétne odhalenie je naplánované na 5. januára.

Po predstavení 240W nabíjania v štandarde SuperVOOC môžeme rátať aj s predstavením nového smartfónu, ktorý bude toto nabíjanie podporovať. Ak ale nevlastníte telefón, ktorý podporuje štandard SuperVOOC od spoločnosti Oppo, z rýchleho nabíjania sa tešiť toľko nemôžete ani keby váš telefón takéto nabíjanie podporoval. Štandardy sú totiž medzi sebou nekompatibilné a rýchlosť nabíjania by bola výrazne znížená. Predstavenie skutočne rýchleho nabíjania bude tak nakoniec veľkým krokom len pre fanúšikov telefónov od Oppa, resp. ďalších spoločností od BBK Electronics.

SuperVOOC štandard sa má rozšíriť

Ako sme už uviedli, v súčasnosti sa tento nabíjací štandard využíva len u spoločnosti Oppo. Podľa zatiaľ uniknutých informácií by ale s 240W nabíjaním mal prísť ako prvý model Realme GT Neo5. To by znamenalo, že by sa štandard pre nabíjanie známy ako SuperVOOC rozšíril aj pre iné spoločnosti a neskôr by sa mohol stať plnohodnotným konkurentom pre univerzálny štandard v podobe USB-Power Delivery. Odhalenie prvého modelu s týmto nabíjaním by sa nemalo odkladať. Novinku by nám Realme malo predstaviť len chvíľu po odhalení rýchleho nabíjania.

Rychle nabijanie Xiaomi smartfon
Zdroj: YouTube (NiuxTech)

Niektoré zdroje stále poukazujú na to, že Realme GT Neo5 príde s „len“ 150W nabíjaním. Kde je pravda tak v súčasnosti nevieme. Čo ale vieme povedať, že nabíjanie rýchlejšie ako pri 200W je blízko. Dôkazom sú tak aj snímky adaptérov, ktoré podporujú 240W nabíjanie.

Patríte medzi fanúšikov spoločností ako je Realme či Oppo? A myslíte si, že 240W nabíjanie alebo vyššie má budúcnosť? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať