Skontrolujte stav vašej batérie v tajnom menu.
Zdroj: XMOBILE.sk

Ako správne nabíjať batériu v smartfóne?

Klesá zdravie vašej batérie vo vašom smertfóne veľmi rýchlo? Potom sa určite pozrite na typy, ako sa správne starať a ako ideálne nabíjať batériu.

Dnešné smartfóny sú mimoriadne komplexné zariadenia s veľkým množstvom komponentov. Tým, ktorý sa opotrebováva najviac je vo väčšine prípadov batéria. Na tú je hlavne vďaka veľkému displeju neuveriteľný tlak a je potrebné ju dobíjať niekedy aj viackrát denne.

Aj preto je batéria komponentom, ktorý sa v smartfónoch mení najčastejšie. Nikoho totiž nebaví krátka výdrž na jedno nabitie, čo ale môže byť spôsobené aj rôznymi faktormi. Aj preto Apple už dávnejšie vymyslel funkciu Zdravie batérie, pomocou ktorej si používatelia vedia overiť kapacitu a zdravie batérie. V prípade zlého zdravia smartfón rovno odporučí výmenu batérie. Veľa ľudí si myslí, že úpadok batérie je nezvratný proces, no aj my, používatelia vieme ovplyvniť zdravie batérie a aspoň o trochu predĺžiť jej životnosť. Na tému upozornil web xiaomiui.net.

Nabíjajte zariadenie kedy sa len dá

Táto rada sa možno nezdá efektívna, no je tomu tak. Už dávno neplatí to, že batériu treba úplne vybiť a potom nechať pekne naplno nabiť. Takáto forma nabíjania je dokonca škodlivá. Preto nečakajte s nabitím batérie do posledného percenta. Idete vyniesť smeti alebo si dávate rýchly obed? Pokojne na tých pár minút hoďte telefón na nabíjačku.

Udržujte smartfón v ideálnom rozmedzí nabitia

Batérie v dnešných smartfónoch dosahujú ideálny výkon a minimálne opotrebenie v rozmedzí od 20 do 80 percent nabitia. Všetko nad alebo pod daný rámec je pre batériu škodlivé.  Je to dôsledok základnej chémie batérie, ktorá vedie k nevyhnutným chemickým reakciám, ktoré prebiehajú vo vnútri batérie. To ale neznamená, že mobil nikdy nenabíjajte naplno. Ak danú energiu nevyhnutne potrebujeme, tak smartfón jednoducho nabite na plno.

Zdroj: unsplash.com (Onur Binay)

Ak ale počas dňa máte možnosť mobil nabíjať pravidelne po malých častiach, tak určite zbytočne nenechávajte mobil nabíjať na 100 percent. Vaša batéria sa vám za to poďakuje v podobe dlhšej životnosti.

Vyhýbajte sa vysokým teplotám

Batérie vonkoncom nie sú veľký kamarát s vysokými teplotami, ktoré vedia veľmi rýchlo znížiť kapacitu batérie. Aj preto je to hlavná téma pri dnešných rýchlych nabíjačkách. Preto sa určite vyvarujte vysokým teplotám najmä v lete a nenechávajte smartfón počas nabíjania na slnku. Vo všeobecnosti platí, a to bez, že chemické reakcie sú riadené napätím alebo teplotou, takže čím je batéria teplejšia, tým rýchlejšie dôjde k chemickej reakcii, čo nie je pre batériu dobré. Rovnako to však platí aj v súvislosti s chladnom, ktorý tak isto neprospieva výdrži a k dlhšej životnosti a batérie.

Mohlo by vás tiež zaujímať