Fastboot Xiaomi odomknutie bootloader
Zdroj: Flickr.com (hitmit)

Čo je bootloader a na čo slúži? Pozrite sa na návod, ako ho odomknúť na vašom Xiaomi!

O bootloaderi sa často hovorí v spojitosti s inštalovaním custom ROM, teda upraveného operačného systému. Existujú smartfóny, ktoré bootloader nepotrebujú odomykať, pri väčšine však tento medzikrok treba uskutočniť. Odomknutý bootloader prináša mnoho výhod, ale i nevýhod a preto sa teraz pozrime na to, ako ho odomknúť a prečo to vlastne robiť.

Výhody a nevýhody odomknutia

Odomknutie bootloaderu umožňuje jednoducho pristupovať k zmenám vo vašom smartfóne. Akonáhle svoj bootloader odomknete, budete môcť jednoducho pristúpiť k rootu vášho smartfónu.

K zmene ROM je taktiež potrebný program, cez ktorý bude nahraná. Najznámejší je TWRP, teda Team Win Recovery Project. Ten sa dá do smartfónu dostať až po odomknutí bootloaderu. Tento prístup do smartfónu umožňuje tiež jeho väčšie prispôsobenie a to najmä vďaka možnosti inštalácie custom ROM.

Medzi nevýhody odomykania patrí najmä strata záruky na zariadenie. Smartfón sa stáva zraniteľnejším a v ojedinelých prípadoch môže utrpieť straty i výkon zariadenia. Počas odomykania bootloaderu budú vymazané všetky vaše dáta a taktiež už nemusíte rátať s aktualizáciami OTA (Over The Air).

Ako na odomknutie?

Pred samotným pokusom o odomknutie si pripravte smartfón nabitý na viac ako 80%, pretože tento úkon bude trvať trochu dlhšie. Pripravte si aj originálny kábel pre pripojenie k PC a nezabudnite si zálohovať všetky svoje súbory.

V smartfóne musí byť vložená SIM karta registrovaná i v Mi konte. K odomykaniu bude potrebná i inštalácia softvéru Mi Unlock Tool do vášho PC, ktorý si stiahnete na tomto odkaze. Pri odomykaní postupujte naozaj opatrne, portál xmobile.sk nezodpovedá za prípadné škody pri neodbornej manipulácii.

Pre odomknutie bootloaderu postupujte nasledovne:

 1. Staňte sa vývojárom viacnásobným poklepaním na verziu MIUI vo vašich nastaveniach
 2. Zapnite Ladenie USB a Odomknutie OEM v nastaveniach pre vývojárov
 3. Zapnite si mobilné dáta
 4. V nastaveniach pre vývojárov ťuknite na Stav Mi Odomknutia a zvoľte možnosť Súhlasím
 5. Vypnite svoj smartfón
 6. Stlačte naraz tlačidlo stíšenia zvuku a vypnutia smartfónu na niekoľko sekúnd. Dostanete sa do Fastbootu.

Týmto krokom by ste mali mať svoju púť v smartfóne dokončenú. Teraz sa presunieme do vášho PC:

 1. Rozbaľte inštalačný súbor softvéru Mi Unlock Tool
 2. V rozbalenom súbore otvorte „miflash_unlock“ a zvoľte „Agree“
 3. Prihláste sa vaším Mi kontom, ktorý máte v smartfóne
 4. Vyberte „Unlock“
 5. „Unlock Anyway“
 6. Počkajte, kým sa na obrazovke zjaví „Unlocked successfully“
 7. Gratulujeme, odomkli ste bootloader!

Teraz môžete znovu spustiť váš smartfón a voľne sa v ňom pohybovať bez obmedzení. Na postup pri inštalácii custom ROM sa pozrieme nabudúce!

Mohlo by vás tiež zaujímať