Certifikacia IP68
Zdroj: YouTube.com (Ers Bit Tech)

Čo je to certifikácia IP68? Disponuje ňou aj váš smartfón?

Má váš smartfón certifikáciu IP68? Načo je vlastne táto certifikácia dobrá a pred čím vie náš telefón skutočne ochrániť? Pozrite sa!

Pri výbere smartfónu sa zameriavame na mnoho vecí. Ide buď o rozlíšenie displeja, jeho obnovovaciu frekvenciu, kapacitu batérie či rozlíšenie fotoaparátu. Niektoré smartfóny a to najmä vlajkové lode, obsahujú isté dodatočné funkcie či vymoženosti. Tu vieme určite zaradiť certifikáciu IP68. Čo ale táto certifikácia znamená a prečo za tie roky nedostáva vylepšenie? Odpoveď ponúkol web makeuseof.com a my sa na ňu spoločne pozrieme.

Certifikácia IP68

IP68 označuje určitú odolnosť zariadenia voči prachu a vode. Nemusí ísť iba o smartfón, pomerne často ju vidíme napríklad v smart hodinkách. Pri takomto hodnotení, ktoré sa začína na IP značí prvá číslica úroveň ochrany voči pevným časticiam a tá druhá voči vode. S takouto certifikáciou sa takmer vždy stretnete pri prémiových smartfónoch, no nie je tomu tak stále. Napríklad ohybné smartfóny z dielne Samsungu Galaxy Z Flip 4 a Fold 4 majú certifikáciu IPX8. X v tomto prípade označuje to, že ochrana proti vniknutiu pevných látok ešte nebola otestovaná.

Preto ak má váš smartfón túto certifikáciu, tak ho pokojne môžete vystaviť vode alebo prachu podľa danej špecifikácie. Určite to ale nepreháňajte. Ochrana je mierená skôr voči občasnému ponoreniu do vody a nie voči dlhodobému potápaniu. Občasné vystavenie nevhodným látkam vie vydržať aj smartfón bez danej certifikácie. Mnoho výrobcov totiž ochraňuje svoje zariadenia pred vniknutím nepovolených látok, no nepriplácajú si za certifikáciu. Tá totiž navyšuje cenu zariadenia.

 

Aj preto certifikácie IP68 úplne postačuje pre väčšinu smartfónov. Pri vode ani prachu totiž nenastávajú skoro žiadne zmeny oproti vývoju v technologickom svete. IP68 ale taktiež nie je najvyšší stupeň ochrany. Tým je certifikácia IP69k, ktorá zaručuje úplnú prachotesnosť. Zariadenie s touto certifikáciou zároveň vydrží aj vysokotlakové a teplotné prúdy. To je pre väčšinu používateľov zbytočné a preto sa takéto tesnenie využíva iba pri špeciálnych zariadeniach.

Zistite, ako odolný je váš smartfón

To, či má váš smartfón certifikáciu IP68 si viete overiť v papieroch, ktoré ste k smartfónu dostali. Internet je dobrý kamarát a preto ak si vyhľadáte názov vášho smartfónu v spojení s IP68, tak by ste mali nájsť výsledok.

Na záver treba taktiež dodať, že akákoľvek IP certifikácia nemá nič spoločné s odolnosťou voči pádom či škrabancom. To je úplne iná liga. Tým pádom ak váš smartfón má certifikáciu IP68 tak to neznamená, že je nezničiteľný.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Show Comments (2)
  1. I抦 impressed, I must say. Really hardly ever do I encounter a weblog that抯 both educative and entertaining, and let me tell you, you’ve got hit the nail on the head. Your idea is excellent; the problem is something that not enough people are talking intelligently about. I’m very pleased that I stumbled throughout this in my seek for something referring to this.

  2. I am an investor of gate io, I have consulted a lot of information, I hope to upgrade my investment strategy with a new model. Your article creation ideas have given me a lot of inspiration, but I still have some doubts. I wonder if you can help me? Thanks.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.