HTTPS
Zdroj: Vosveteit.sk, wikimedia

Čo je to HTTPS a prečo by sme si na to mali dať pozor? Pozrite sa, ako zvýšiť svoju bezpečnosť na internete!

HTTPS protokol prispieva k nášmu zabezpečeniu. Pozrite sa, aký je rozdiel medzi týmto protokolom a starším HTTP štandardom.

Pri prehliadaní internetu ste aj vy pravdepodobne narazili na pojem HTTP či HTTPS. Ide o hypertextový prenosový protokol, ktorý prenáša HTML dokumenty medzi servermi a klientami internetu. Pri prehliadaní stránok môžeme zvyčajne naraziť na dva druhy protokolov, pričom tým starším je práve HTTP, ktorý je dnes na ústupe. Spolu s novším protokolom však prichádzajú nové možnosti nášho zabezpečenia a portál howtogeek.com sa pozrel na to, čo vlastne tieto protokoly znamenajú a prečo by sme si na ne mali dať pozor. Ak aj vy chcete teda zvýšiť bezpečnosť vášho pohybu na internete, mali by ste zvýšiť pozornosť. Tieto informácie by totiž mali zaujímať aj vás.

HTTP nás dokáže vystaviť nebezpečenstvu

Ako sme už spomenuli, starší štandard pre hypertextový prenosový protokol je dnes na ústupe. Vytláča ho práve bezpečnejší protokol hneď z niekoľkých dôvodov. Keď sa totiž pripojíme k webstránke, ktorá ponúka len HTTP, náš prehliadač vyhľadá IP adresu, ktorá korešponduje s webstránkou, pripojí sa k nej a predpokladá, že sa pripojil k tomu správnemu serveru. Dáta sa odosielajú cez spojenie ako čistý text. Hlavným rozdielom medzi starším štandardom a novším HTTPS je to, že dáta v novom štandarde disponujú šifrovaním. HTTP šifrovanie neponúka.

Ako poznať, či je váš smartfón infikovaný malvérom?
Zdroj: Unsplash (Markus Spiske), PNGwing, Úprava: Xmobile.sk

Pri vyhľadávaní nemáme ako overiť, že sa pripájame k tomu správnemu serveru. Takýmto spôsobom sa môžeme dostať na stránku, ktorá vyzerá napríklad ako web nášho internetového bankovníctva. Na tejto stránke zadáme svoje prihlasovacie údaje, no vzhľadom k tomu že využíva HTTP, naše prihlasovacie údaje nie sú šifrované. Uvedená stránka bola ale vytvorená podvodníkmi a takto sa jednoducho vedia dostať k vašim prihlasovacím údajom. A práve z tohto dôvodu by sme mali sledovať, či stránka ponúka zabezpečenie prostredníctvom nového HTTPS protokolu.

Sledujte či sa pripájate na stránky s HTTPS protokolom

Jedno písmenko dokáže úplne zmeniť to, akým spôsobom prehliadame internet. Ak totiž využijeme HTTPS protokol, prejdeme do šifrovanej a zabezpečenej časti internetu. Tento protokol bol pôvodne vytvorený len pre stránky, kde sa zadávali heslá, prebiehali platby a vyskytovali citlivé údaje. Dnes už môžeme so štandardom v podobe HTTPS rátať takmer na každom kúsku internetu. Tento protokol nám dokáže zabezpečiť nielen pobyt na internete ale aj prispieť k nášmu súkromiu.

Google vyhľadávač
Zdroj: Unsplash.com (Christian Wiediger)

V minulosti totiž nebolo ničím nezvyčajným keď ktokoľvek pripojený k rovnakej adrese Wi-Fi či dokonca váš internetový poskytovateľ mohol vidieť, čo na internete vyhľadávate. Dnes vďaka protokolu HTTPS to je inak. Vzhľadom k tomu, že napríklad doména Google.com využíva tento druh protokolu, váš internetový poskytovateľ vidí len to, že prehliadate stránku Google.com. Čo na nej ale vyhľadávate už však nevidí. Rovnako to platí aj pre ďalšie stránky a vyhľadávače, ktoré na protokol HTTPS vsadili.

Dávate si pozor na to, aký protokol majú stránky? Alebo ste si to doteraz príliš nevšímali? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať