Xiaomi 11 Lite_displej
Zdroj: YouTube (GSMArena Official)

Ide o chybu alebo predčasné ukončenie podpory? Niektoré modely od Xiaomi nemajú garantované aktualizácie!

Modely Xiaomi 11T, 11T Pro a Xiaomi 11 Lite 5G NE nemajú podľa stránky sľúbenú predĺženú systémovú podporu. Je tomu však naozaj tak?

Nie je tomu tak dávno čo nám čínske Xiaomi predstavilo modely s označením Xiaomi 11T, resp. jeho Pro verziu. Tieto modely počas predstavenia doplnil i Xiaomi 11 Lite 5G NE, ktorý má byť náhradou za nedostatkový Mi 11 Lite 5G. Práve polovodičová kríza zapríčinila, že sa niektoré modely stali nedostatkovými a čínske Xiaomi proti tejto kríze bojovalo statočne. Nové modely však neboli výnimočné len svojou výbavou či elegantným dizajnom. Hlavným dôvodom pre kúpu niektorého z týchto smartfónov bola pre mnohých fanúšikov predĺžená systémová podpora. Všetky tri smartfóny totiž mali získať až 3 veľké aktualizácie Androidu a 4 roky bezpečnostných záplat. Ako nás však informuje portál Notebookcheck.net, buď ide o chybu na stránke spoločnosti, alebo sa tieto smartfóny dočkajú menej aktualizácií, ako pôvodne čakali.

Ide o chybu alebo privilegované modely aktualizácie nezískajú?

Nie je tajomstvom, že sa na stránke Xiaomi nachádza i informácia o tom, akú softvérovú podporu majú určité smartfóny. Inak tomu nie je ani u spomínaných modelov Xiaomi 11T, Xiaomi 11T Pro a Xiaomi 11 Lite 5G NE. Tieto smartfóny majú mať o rok dlhšiu systémovú podporu a o jednu veľkú aktualizáciu Androidu viac, ako ostatné modely. Na stránke Xiaomi sa však uvádza, že tieto modely získajú aktualizáciu len na Android 12 a Android 13, pričom podľa pôvodného vyjadrenia by mali byť schopné „utiahnuť“ i Android 14.

Iný problém nájdeme tiež v bode, kedy sa pozrieme na systémovú podporu smartfónov. Modely Xiaomi 11T, resp. jeho Pro verzia majú udanú systémovú podporu až do augusta 2025. Tretí model z tejto skupiny, Xiaomi 11 Lite 5G NE však eviduje len 3 roky softvérovej podpory, teda do roku 2024. Zatiaľ nevieme, či ide o chybu na stránke, alebo má Xiaomi s týmito smartfónmi iné plány, ako pôvodne zamýšľalo.

Veríme, že stránka je len plná chýb

Nejde len o tieto modely, ktoré na oficiálnej stránke Xiaomi šokujú svojou systémovou podporou. S najväčšou pravdepodobnosťou tak naozaj pôjde len o chybu na stránke, pretože je veľmi nepravdepodobné, že by sa prémiový Mi 11 Ultra dočkal len jednej veľkej aktualizácie Androidu. Model s cenou okolo 1000€ má totiž na stránke napísané, že sa dočká Androidu 12, no o aktualizácii na Android 13 na stránke nie je ani zmienky. Len pripomíname, že tento smartfón prišiel do predaja s nainštalovaným systémom Android 11.

V každom prípade dúfame, že si Xiaomi na svojej oficiálnej stránke spraví poriadok, pretože takéto vyjadrenia sú veľmi znepokojivé. V súčasnosti sa však zrejme nemáme čoho obávať, keďže to vyzerá len na neporiadok pri popise smartfónov. U Xiaomi takéto nedodržanie sľubov totiž nie je vo zvyku a najmä nie vtedy, keď nám túto systémovú podporu prezentovali priamo pri predstavovaní smartfónov.

Vlastníte niektorý z vyššie spomenutých modelov? A ste s nimi spokojný? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať