Google vyhľadávač
Zdroj: Unsplash.com (Christian Wiediger)

Koľko webových stránok môžeme celkovo navštíviť? Toto číslo vás môže prekvapiť!

Uhádnete, koľko webových stránok môžeme na internete navštíviť? Internet nie je nekonečný, poznáme približné číslo týchto stránok.

Internet sa stal každodennou súčasťou našich životov, pričom by sme si život bez neho vedeli predstaviť už len ťažko. Predstava, že by sme si informácie museli vyhľadávať starostlivo v knižniciach a pre zistenie najnovších správ si museli pozrieť televíziu alebo prečítať noviny, nie je úplne ideálna. Vďaka internetu tak vieme nájsť najnovšie informácie v priebehu niekoľkých sekúnd prehľadne a z pohodlia nášho domova. Internet je rozsiahle miesto, kde môžeme naraziť na takmer čokoľvek. Koľko webových stránok však môžeme na tomto mieste približne nájsť? Ani internet nie je nekonečný, aj keď s najväčšou pravdepodobnosťou by ste všetky tieto stránky nechceli otvárať. Finálny počet nám priniesol portál howtogeek.com.

Dokážete si tipnúť, koľko webových stránok na internete nájdeme?

Ak by ste sa aj pokúsili uhádnuť, aký veľký internet v skutočnosti je, s najväčšou pravdepodobnosťou by ste sa k finálnemu číslu úplne nedostali. My vám však vieme povedať, že celkovo je world wide web (WWW) natoľko rozsiahly, že k jeho kompletnému prejdeniu by sme museli navštíviť skoro 2 miliardy webových stránok. V štatistike sa aktuálne za tento mesiac uvádza, že ide o konkrétne o 1 996 172 229 stránok, teda takmer 2 miliardy. K ich navštíveniu by sme teda zrejme zabrali množstvo času.

Prehliadac Chrome
Zdroj: Xmobile.sk

Určite vám však napadlo, že nie všetky stránky budú aktívne. Nie každá stránka sa totiž v súčasnosti aktualizuje alebo aktívne využíva, keďže mnohé boli „uspané“. Keby sme sa teda rozhodli navštíviť len počet aktívnych webových stránok, zabrali by sme oveľa menej času. V skutočnosti je totiž „len“ približne 25% z týchto stránok aktívnych, teda pravidelne aktualizovaných a spravovaných. Vďaka tomuto sa dostávame na číslo 500 miliónov, čo však stále nie je málo.

Stránky neustále pribúdajú, no aj ubúdajú

Ak by ste tipovali, že webových stránok je čoraz viac, mali by ste pravdu. V skutočnosti však ale počet celkových stránok nepribúda tak, ako by sme si mysleli. Niektoré stránky totiž postupom času zaniknú, odstránia sa a nevieme ich ďalej navštíviť. Deje sa to na úplne bežnej báze, preto sa číslo kompletného počtu stránok môže zo dňa na deň navyšovať alebo znižovať. Rovnako je úplne bežné, že sa tento počet v porovnaní s rôznymi obdobiami zníži aj keď nové stránky celkovo pribúdajú.

Aká bude kvalita fotografií v Xiaomi Mi 11 Lite?
Zdroj: XMOBILE.sk

Rovnaká situácia nastala aj minulý mesiac. Keď si totiž porovnáme celkový počet webových stránok za október 2022 s číslom, ktoré sme tu mali pred dvoma rokmi v októbri 2020, zaregistrovali sme výrazný pokles. Za dva roky sa totiž toto číslo znížilo až o 7%. Internet teda môže celkovo rásť, no aj napriek tomu musíme rátať s tým, že sme sa pravdepodobne dostali do bodu, kedy sa celkový počet internetových stránok nebude zvyšovať tak rapídne.

Aký počet webových stránok ste tipovali vy? Uhádli ste aspoň približne? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať