Smartfón Vianoce
Zdroj: xmobile.sk

Kupujete elektroniku pred Vianocami? Pozrite sa či je lepšie produkty objednať online alebo kúpiť v predajni

Online obchody prinášajú množstvo výhod, no i tak mnohí z nás stále siahajú po nákupe v kamenných obchodoch. Ktorá alternatíva je lepšia?

I keď by sa možno mohlo zdať, že najväčšia nákupná horúčka je už za nami a zľavy počas Black Friday už pominuli, opak je v skutočnosti pravdou. Do Vianoc nám ostáva už len pár dní a my nakupujeme čoraz viac. Elektronika patrí medzi najžiadanejšie produkty pod vianočný stromček a keďže Vianoce sú už za rohom, ostáva tu otázka, či je lepšie nakupovať online alebo navštíviť kamennú predajňu. Oba druhy nakupovania majú svoje výhody a my sa teraz na odpoveď pre túto otázku pozrieme spolu.

Nákupy online prinášajú množstvo výhod

O výhodách nakupovania prostredníctvom internetových eshopov by sme mohli rozprávať dlhé hodiny. Už na začiatku pandémie sme riešili, ako sa vyhnúť preplneným nákupným centrám a našli sme si záľubu v nákupoch online. Práve táto výhoda je asi najvýznamnejšou, pri nákupe cez internet sa totiž môžeme vyhnúť množstvu ľudí v predvianočných davoch nakupujúcich.

Ďalšou výhodou je určite prítomnosť mnohých recenzií a priestor pre prieskum. Informácie o produktoch, ktoré by sme si radi kúpili si vieme vyhladať práve pri nakupovaní online. Ak nakupujeme elektroniku, dôležitý je prieskum ešte pred nákupom. Nestane sa tak, že by sme nakoniec svoju kúpu oľutovali. Naopak pri nákupe v kamennej predajni si musíme prieskum spraviť ešte doma, v predajni už totiž veľa priestoru pre porovnávanie produktov a používateľské skúsenosti nie je.

Huawei smartfon
Zdroj: unsplash.com (SCREEN POST)

Na internete častokrát nájdeme aj oveľa viac produktov. Zatiaľ čo v priemernej predajni nájdeme len zopár kusov smartfónov, smart hodiniek a iných gadgetov, internetové obchody nám toho ponúkajú oveľa viac. Pri nákupe cez internet teda nie sme obmedzení len na niektoré produkty. Jednoducho si vyberieme to, čo nám vyhovuje najviac. A aby sme nezabudli, častokrát produkty zoženieme na internete ešte lacnejšie, ako v kamennej predajni.

Ešte sme však nespomenuli ani tú pohodlnosť, ktorú nám nakupovanie prostredníctvom eshopov prináša. Nemusíme tak nikam chodiť a všetko si objednáme z pohodlia nášho domova. Nemusíme tak vôbec rešpektovať ani žiadne otváracie hodiny predajní. Internetové obchody sú nám k dispozícii 24/7 a my tak môžeme nakupovať kedykoľvek.

Kamenné predajne majú však tiež svoje výhody

Možnosť vyskúšania si produktu na vlastnej koži určite patrí medzi najväčšie výhody kamenných predajní. Elektronika predsa nie je lacnou záležitosťou, a preto je pre nás istejšie, keď si zariadenie môžeme vyskúšať osobne. Riziko kúpy nefunkčného zariadenia je teda značne nižšie. Taktiež si môžeme vyskúšať, či tento model smartfónu naozaj chceme alebo by sme si radšej vybrali niečo kompaktnejšie. Čo viac dodať, nakupovanie online bude vždy tak trochu mačkou vo vreci.

Ak si tiež nevieme vybrať, v predajniach máme k dispozícii zaškolený personál. Ten nám vie pomôcť s naším výberom ak už si naozaj nevieme rady. Naše zariadenie si tak prevezmeme hneď a nemusíme na nič čakať. Narozdiel od nakupovania v internetových obchodoch tak máme vybraný produkt okamžite u seba a nehrozí, že by nám náš tovar prišiel až po Vianociach.

smartfon vzhlad rozhrania
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh)

Spravidla sa však všetky tieto výhody odrazia na cene. Do ceny zariadenia v kamennej predajni nám totiž zarátajú i cenu prepravy na predajňu. Navyše si väčšinou kúpime produkt priamo na predajni a neskúmame cenu v konkurenčných obchodoch. Preto si môžu kamenné obchody dovoliť nasadiť vyššiu cenu narozdiel od eshopov, kedy si ceny v iných obchodoch ľahko porovnáme.

Ktorý spôsob nakupovania je teda najlepší? Každému vyhovuje určite niečo iné a odporúčame vám dobre si premyslieť, kde budete nakupovať a porovnať si vybrané produkty. Častokrát sa zameriavame najmä na nízku cenu a rýchlosť prepravy. Nechceme si však kúpiť úplne nepoužiteľnú elektroniku, a preto vyberajte s rozumom.

Aký druh nákupov ste tento rok zvolili vy? A preferujete skôr kamenné obchody alebo online eshopy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať