Aké aplikácie máte v telefóne vy?
Zdroj: XMOBILE.sk

Menej bloatware a čistejší systém v MIUI 12.5. Pozrite sa, čo budete môcť odinštalovať

Zmeny v MIUI 12.5 nebudú len estetické a zamerané na zvýšenie efektivity operačného systému. Prinášajú v sebe úplne novú filozofiu Xiaomi.

Okrem vynovených animácii, realistickejších a zaujímavejších zvukov alebo vyladenejšieho operačného systému s menšou spotrebou energie prinesie MIUI 12.5 pre naše smartphony pomerne dôležitú zmenu. Spoločnosť Xiaomi tentokrát znížila počet základných (rozumej neodinštalovateľných) aplikácií a zvýšila tak počet tých, ktoré môžeme dať preč z našich milovaných zariadení.

Na rozdiel od iných verzií MIUI bude mať táto nová aktualizácia veľmi malý počet neodinštalovateľných aplikácií. To nám pomôže nielen zlepšiť výkon, ale aj uvoľniť viac úložného priestoru v zariadeniach.

Ak vás zaujíma nový updajte, prečítajte si aj článok Kedy získate aktualizáciu na MIUI 12.5? Xiaomi potvrdzuje časový plán!

Aby sme boli presní, nový update bude mať iba 7 základných aplikácií, čo je nevídane malý počet, najmä keď sa pozrieme na to, koľko aplikácii nám do telefónov Xiaomi naváľalo v minulosti. Aj v porovnaní s nadstavbou Androidu v Samsungoch je na tom v tejto chvíli MIUI lepšie. Samsung má totiž až 10 základných aplikácii a taký iOS 14 až 11 základných aplikácií. 

MIUI 12.5 s minimom neodinštalovateľných aplikácii

MIUI 12.5 príde s minimom neodinštalovateľných aplikácii.
MIUI 12.5 príde s minimom neodinštalovateľných aplikácii. Zdroj: MIUI

Na obrázku vyššie vidíme porovnanie vstavaných a neodinštalovateľných aplikácií v aktuálnych nadstavbách operačného systémy Android a iOS 14. Ako vidíme, tak v MIUI 12.5 to sú len programy Telefón, Správy, Zabezpečenie, Hodiny, Nastavenia, Fotoaparát a Galéria.

Navyše, zo zariadenia budete vedieť dostať preč programy, ktoré ste v minulosti nevedeli.
Navyše, zo zariadenia budete vedieť dostať preč programy, ktoré ste v minulosti nevedeli. Zdroj: MIUI

Nie je to však všetko, vďaka zníženiu počtu základných aplikácií nám MIUI 12.5 umožní odinštalovať viaceré aplikácie v zariadení, ktoré sme v ňom museli chtiac-nechtiac držať. Medzi nimi nájdeme napríklad aplikáciu Notes, ktorá si prešla v poslednom období výraznými vylepšeniami, Screen Recorder, Počasie, Kompas alebo dokonca aj Kalkulačku.

Nová filozofia Xiaomi

Okrem toho môžeme tiež odstrániť alebo skryť ďalšie aplikácie, čím znížime počet aplikácií viditeľných na našej pracovnej ploche alebo v app drawerí. Medzi nimi nájdeme položky Stiahnutie, Témy, Hudba, Moje video a ďalšie.

MIUI 12.5 neprinesie teda iba estetické zmeny a úpravu spotreby energie. Prináša nový prístup k slobode užívateľov vybrať si do svojho telefónu naozaj to čo chcú. Vďaka tomu nebudeme viazaní na využívanie konkrétnych aplikácií alebo ich nebudeme musieť zbytočne uchovávať v našich zariadeniach.

Mohlo by vás tiež zaujímať