MIUI 14 launch
Zdroj: Xiaomi

MIUI 14 je oficiálne predstavená: Lepšia optimalizácia smartfónov prichádza aj do starších modelov

Nadstavba MIUI 14 prichádza po boku vlajkových lodí z radu Xiaomi 13 a ponúka nám viacero žiadaných funkcií. Toto všetko očakávame.

Čínske Xiaomi sa v poslednej dobe sústreďuje aj na lepší softvér, s ktorým mali ešte približne pred dvoma rokmi problém. Nadstavba MIUI 13 však väčšinu z týchto problémov napravila a sústredila sa najmä na lepšiu optimalizáciu systému a bezpečnosť používateľov. Zdá sa, že v rovnakom duchu sa nesie aj aktualizácia na MIUI 14, ktorá nám prináša viacero nových funkcií práve v tejto oblasti. Nechýbajú jej ale ani nové možnosti úpravy používateľského rozhrania. Fanúšikovia isto ocenia aj to, že najnovšia nadstavba bude dostupná aj pre staršie modely, ktoré na trh prišli začiatkom roka 2020. A čo všetko nám teda nadstavba MIUI 14 ponúka? Pozrite sa na novinky, ktoré sme sa dozvedeli na dnešnom veľkom predstavovaní ako najnovšej nadstavby, tak aj vlajkových lodí z radu Xiaomi 13.

MIUI 14 ponúka lepšiu správu úložiska

Čínske Xiaomi sa pri nadstavbe MIUI 14 rozhodlo šetriť priestor v smartfóne, pričom najnovšia verzia nadstavby má zaberať podstatne menej priestoru. Okrem toho sa však má MIUI v novej verzii sústrediť na lepšiu správu veľkosti systémových aplikácií a optimalizácie sa majú dočkať aj aplikácie tretích strán. Novou funkciou má byť podľa Xiaomi aj kompresia duplicitných súborov, ktoré by sa mali automaticky zlučovať. Duplicitné súbory nám teda už nebudú zaberať viac miesta na úložisku ako keby sme v zariadení mali len jeden súbor.

MIUI 14 launch
Zdroj: Xiaomi

Ešte sa však pozrieme aj na aplikácie, s ktorými Xiaomi v najnovšej verzii nadstavby bojuje. Okrem zmenšenia ich veľkosti máme rátať aj so zrýchlením chodu zariadenia vrátane aplikácií, ktoré máme v telefóne nainštalované. MIUI 14 má ponúknuť aj lepšie šetrenie batérie, pričom systém má byť až o 22% menej náročný na batériu. Používateľov nadstavby môže potešiť aj najnovšia certifikácia od Tell Labs, ktorá uznala zvýšenú bezpečnosť systému v smartfónoch od Xiaomi.

Nové funkcie sa týkajú aj používateľského rozhrania

Nadstavba MIUI nám prisľúbila aj novinky v oblasti úpravy používateľského rozhrania. Tých síce nie je toľko, ako tomu bolo v minulých verziách. Xiaomi sa však v poslednej dobe sústreďuje skôr na lepšiu optimalizáciu systému a bezpečnosť používateľov. Preto môžeme medzi novinky nadstavby MIUI 14 zaradiť najmä možnosť zmeny veľkostí ikon na domovskej obrazovke a príchod nových widgetov. Domovská obrazovka smartfónov tak bude po novom upraviteľná takmer vo všetkých smeroch.

MIUI 14 ikony
Zdroj: Xiaomi

Ďalšie novinky sa budú týkať pravdepodobne len čínskej verzie nadstavby. MIUI 14 totiž prinesie akýsi widget na domovskej obrazovke, ktorý bude obsahovať virtuálneho domáceho maznáčika. Nová verzia nadstavby od Xiaomi privíta aj lepšiu spoluprácu s produktami inteligentnej domácnosti, no tieto novinky sa pravdepodobne do globálnej verzie nadstavby tak skoro nedostanú. Globálna verzia sa s najväčšou pravdepodobnosťou objaví až v priebehu prvého kvartálu budúceho roka.

Ktorá novinka nadstavby MIUI 14 vás potešila najviac? A myslíte si, že zmien priniesla dostatok? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať