MIUI 14
Zdroj: Xmobile.sk, Canva

Nadstavba MIUI 14 prichádza do prvých smartfónov od Xiaomi: Aká je však v praxi?

Aktualizáciu na MIUI 14 evidujú prvé smartfóny aj v Európe. Pozrite sa, aké zmeny sme si všimli po aktualizácii v našom smartfóne.

Čínske predstavenie najnovšej verzie nadstavby pre smartfóny od Xiaomi prebehlo ešte v priebehu decembra, kedy sa MIUI 14 ukázalo po boku vlajkových lodí zo série Xiaomi 13. Odvtedy ubehlo už niekoľko týždňov, no veľkolepého predstavenia najnovšej verzie nadstavby od Xiaomi sme sa nedočkali. Namiesto toho začala spoločnosť aktualizovať svoje zariadenia postupne a možnosť aktualizovať svoj smartfón sme mali aj my. Ako teda nadstavba MIUI 14 funguje v praxi a čo všetko sa oproti predchádzajúcej verzii systému zmenilo? A s akými novými funkciami môžeme po aktualizácii rátať? Či už čakáte na aktualizáciu aj vy alebo si chcete len overiť, čo všetko nové sa v zariadeniach po aktualizácii nachádza, ste na správnom mieste. Prezradíme si to teraz spoločne.

MIUI 14: nové funkcie a výrazné zmeny

Pre začiatok by sme mali spomenúť, že nadstavbu MIUI 14 sme mali možnosť vyskúšať si v zariadení Xiaomi 12 s verziou systému MIUI 14.0.5.0 (TLCEUXM). Ide o oficiálnu distribúciu stabilnú distribúciu aktualizácie. Prvou výraznou zmenou, ktorú sme si v zariadení všimli, bola možnosť využitia väčších priečinkov. Tie môžu zaberať na ploche mriežku celkovo 2×2, čo doteraz možné nebolo. Ďalšou sľubovanou zmenou pre novú verziu nadstavby bola aj podobná úprava samotných ikon aplikácií. Túto funkciu však v našom zariadení zatiaľ nevidíme a očakávame, že príde neskôr s aktualizáciou domovskej obrazovky či launchera.

Ďalšou novinkou, ktorá sa v smartfóne objavila, bola možnosť kopírovania textu zo snímok obrazovky. Po novom teda už nemusíme text manuálne prepisovať, no stačí nám vytvoriť si snímku obrazovky. V galérii potom už len klasicky podržíme prst na texte a zvolíme si, ktorú časť chceme kopírovať. Takýmto spôsobom môžeme kopírovať už aj text, ktorý by klasicky stránka nepovolila skopírovať. Vďaka nadstavbe MIUI 14 si ho môžeme vložiť napríklad do poznámok.

Kopírovanie textu MIUI 14
Zdroj: Xmobile.sk

Poslednou výraznejšou zmenou, ktorá do nadstavby MIUI 14 prišla, je nový vzhľad nastavení smartfónu. Tie majú o niečo viac svieži vzhľad a pravdupovediac, každá zmena vzhľadu v nadstavbe MIUI je elegantná. Nižšie sa môžete pozrieť na porovnanie starého a nového vzhľadu nastavení.

Ako si nová verzia poradila s bežným chodom zariadenia?

Prejdime teraz k otázke, ktorá zaujíma mnohých používateľov smartfónov od Xiaomi. V minulých verziách sa totiž spoločnosť dostala medzi nechválne známe spoločnosti s horšou softvérovou optimalizáciou. To sa ale v priebehu posledných rokov neustále zlepšuje. Po skúške nadstavby MIUI 14 v našom zariadení tak môžeme povedať, že systém beží o niečo plynulejšie a neevidujeme žiadne záseky či problémy s plynulosťou telefónu. Aj menšie chybičky, ktoré sa objavili po aktualizácii na Android 13 sa s touto aktualizáciou odstránili a telefón tak beží plynulo bez akýchkoľvek problémov.

Pochvalu Xiaomi získa aj za výdrž batérie. Po aktualizácii na MIUI 14 evidujeme o niečo lepšiu výdrž batérie. Vďaka aktualizácii tak môžeme stráviť so svojím smartfónom na jedno nabitie o pár minút viac. Problémy po aktualizácii neevidujeme zatiaľ žiadne a veríme, že sa v blízkej dobe ani neobjavia. Xiaomi v súčasnosti aktualizuje viaceré svoje smartfóny na najnovšiu verziu svojej nadstavby a ak vlastníte kompatibilný model a ešte ste aktualizáciu nezískali, v najbližších týždňoch sa to môže zmeniť.

Získali ste aktualizáciu na MIUI 14 už aj vy? Alebo stále čakáte? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať