Xiaomi Ban
Zdroj: Unsplash.com (Đức Trịnh, úprava Xmobile.sk)

Nových funkcií sa všetci nedočkáme: Xiaomi prinieslo minimálne požiadavky pre nadstavbu MIUI 14

Nadstavba MIUI 14 prinesie vybrané funkcie len pre malé množstvo smartfónov. Lacnejšie a staršie modely teda nezískajú všetky funkcie.

Čínska spoločnosť Xiaomi len pred pár dňami predstavila svoje najnovšie produkty, ktoré budú udávať trend pre rok 2023. Medzi týmito produktami sme mohli nájsť najmä vlajkové lode z radu Xiaomi 13, no okrem toho sme sa tešili aj z predstavenia nadstavby MIUI 14. Tá nám prináša nové funkcie a tiež optimalizáciu systému, na ktorú sme sa všetci dlho tešili. Nie všetci však budeme profitovať zo všetkých funkcií, ktoré táto úprava operačného systému Android ponúka. Dôvodom je najmä limitácia zo strany Xiaomi, ktoré sa rozhodlo priniesť minimálne hardvérové požiadavky pre viaceré funkcie. Bližšie informácie k tejto limitácii nám priniesol portál xiaomiadictos.com a ak aj vás zaujíma či sa obmedzenia nebudú týkať aj vás, ste na správnom mieste.

Niektoré funkcie dostupné len pre prémiové modely

Aj keď to zrejme nesúvisí s výkonom zariadení, Xiaomi sa rozhodlo limitovať niektoré funkcie len pre drahšie a prémiové modely. Dôvodom pre toto limitovanie je pravdepodobne motivácia používateľov k tomu, aby siahli po lepšie vybavených zariadeniach. Jednou z funkcií, ktoré si lacnejšie modely neosvoja, je možnosť kopírovania textu z fotografií a jeho následný preklad. Túto možnosť si budú môcť vyskúšať len majitelia telefónov s čipsetom z radu Snapdragon 7 a Snapdragon 8, pričom v prípade čipsetov od MediaTeku ide o MediaTek Helio G80 a vyšší.

Xiaomi 12 Pro
Zdroj: Unsplash (Shiva ID)

Na limitáciu narazí aj funkcia nazvaná ako Photonic Engine. Táto funkcia má v nadstavbe MIUI 14 umožniť smartfónom zrýchliť aplikácie tretích strán a dostať tak z telefónu vyšší výkon. Okrem toho má nadstavba zapríčiniť aj menšiu konzumáciu energie pri využívaní týchto aplikácií. Podľa našich informácií Xiaomi limituje túto funkciu na smartfóny s čipsetom Snapdragon 8+ Gen 1 a Snapdragon 8 Gen 2. V prípade modelov z dielne čínskeho giganta ide teda zatiaľ len o úzky okruh zariadení.

Nadstavba MIUI 14 obmedzí funkcie lacnejších a starších modelov

S limitáciami nadstavby MIUI 14 však stále nekončíme. Okresanie funkcií sa totiž bude týkať aj možnosti virtuálne odstrániť akékoľvek predinštalované aplikácie, ktoré sú súčasťou bloatware. Práve na túto funkciu sa tešilo veľké množstvo používateľov, no v konečnom dôsledku sa jej nakoniec nedočkajú. Xiaomi totiž túto novinku limituje len na modely, ktoré predstaví po októbri 2022. To znamená, že v súčasnosti sa nová funkcia bude týkať len modelov ako sú Xiaomi 13 a Xiaomi 13 Pro.

Xiaomi 13
Zdroj: Xiaomi

V súčasnosti treba ale spomenúť, že tieto podmienky môže čínsky gigant zmeniť do doby, kým sa MIUI 14 dostane aj na globálny trh. V prípade globálnej verzie nadstavby totiž môžeme rátať s inými úpravami, ktoré by nakoniec novinky priniesli do väčšieho počtu smartfónov. Na finálnu verziu systému si teda budeme musieť ešte počkať.

Spĺňa váš smartfón niektoré z týchto požiadaviek? Alebo niektoré funkcie jednoducho nezískate? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať