Xiaomi 13 Pro
Zdroj: Xiaomi

Čakanie je u konca: Toto sú vlajkové lode pre rok 2023, zoznámte sa so sériou Xiaomi 13!

Séria Xiaomi 13 sa nám konečne predstavila spolu s nadstavbou MIUI 14, čipsetom Snapdragon 8 Gen 2 a kamerou od spoločnosti Leica.

Na vlajkové modely zo série Xiaomi 13 sme čakali už dostatočne dlho. Pôvodný dátum predstavenia nám totiž spoločnosť naplánovala už na 1. decembra, no pre neočakávané udalosti v Číne sa muselo predstavenie odložiť. Teraz však môžeme byť svedkami odhalenia najnovších vlajkových smartfónov, ktoré určia trend pre Android smartfóny na rok 2023. Novinky prinášajú nielen skutočne prémiovú výbavu, no aj dizajn, ktorý zaujme nejedného používateľa Androidov. Nebudeme však krúžiť okolo horúcej kaše, pozrime sa, čo všetko nakoniec ponúkajú horúce novinky z dielne Xiaomi. Dámi a páni, toto sú nové smartfóny zo série Xiaomi 13 v ich plnej kráse.

Základný Xiaomi 13 vsadil na kompaktnú konštrukciu

Už zo skorších únikov a plagátov sme mohli vidieť, že séria smartfónov Xiaomi 13 nám v prípade základného modelu ponúkne menšie a kompaktnejšie rozmery. Tie sa v prípade minuloročnej série osvedčili a menšie telo modelu Xiaomi 12 sme si zamilovali aj my. Aj v prípade nového modelu sa môŽeme tešiť z menšieho tela, pričom displej má len 6.36″ a ide o E6 AMOLED panel s podporou 120Hz obnovovacej frekvencie. V prípade tohto modelu sa môžeme spoľahnúť na plochý displej a hranatejšie rozmery, ktoré nám môžu mierne pripomínať najnovšie iPhony.

Xiaomi 13
Zdroj: Xiaomi

Prenosťou základného Xiaomi 13 je aj jeho výkon, keďže sa oň postaral najnovší procesor od spoločnosti Qualcomm. Je ním 4nm+ Snapdragon 8 Gen 2 vyrobený spoločnosťou TSMC. Vďaka tomuto procesoru ale aj pokročilému chladeniu sa tak môžeme spoľahnúť na to, že sa nám telefón nezahreje ani pri náročnejších podmienkach. To určite oceníme aj pri nabíjaní, keďže model ponúka 67W nabíjanie s prísľubom nabitia plnej kapacity už za 38 minút. Veľkosť batérie je v tomto prípade až 4500mAh. Model rovnako ponúka aj 50W bezdrôtové nabíjanie a 10W reverzné nabíjanie. Veľkou novinkou v prípade tohto modelu je aj jeho kamera. Na tej sa spolupodieľala spoločnosť Leica a vo výbave nájdeme aj 50mpx hlavný snímač trojitej kamery.

Xiaomi 13
Zdroj: Xiaomi

Fanúšikov isto poteší aj prítomnosť najnovšieho systému. Základný Xiaomi 13 na trh prichádza s najnovším Androidom 13, ktorý len nedávno prišiel do série Xiaomi 12 v podobe aktualizácie. Novinka však ponúkne aj najnovšiu nadstavbu, ktorou je MIUI 14. Tá sa dnes predstavila po boku noviniek ako jeden z ďalších produktov, ktoré nás očarovali. Prejdime ale k cene zariadenia. Tá sa začína na úrovni v prepočte 545€, pričom ide o čínsku cenu. Všetky dnes predstavené novinky totiž nie sú určené pre náš trh a ich globálne odhalenie zrejme prebehne začiatkom budúceho roka. U nás však rátame aj s vyššou predajnou cenou.

Pro verzia je skutočnou vlajkovou loďou

Už v prípade základného modelu sme si mysleli, že Xiaomi ponúklo to najlepšie, čo malo v zálohe. Nie je tomu tak, nakoľko sa počas dnešného predstavenia ukázal aj jeho lepšie vybavený súrodenec. Ním je práve Xiaomi 13 Pro, ktorý rovnako disponuje čipsetom Snapdragon 8 Gen 2 a skvelou výbavou. Narozdiel od základnej verzie smartfónu však neponúka kompaktné rozmery. Očarí väčším 6.73″ displejom so 120Hz obnovovacou frekvenciou. Opäť ide o AMOLED panel, ktorý je ale v tomto prípade zakrivený a ponúka naozaj tenké rámiky okolo displeja. Pro verzia narozdiel od základnej však vsadila na LTPO panel. Xiaomi 13 Pro rovnako ako aj základný model podporuje Dolby Vision, Dolby Atmos a ponúka aj stereo reproduktory. Fanúšikov môže potešiť aj návrat keramickej konštrukcie.

Xiaomi 13 Pro
Zdroj: Xiaomi

Aj v prípade Xiaomi 13 Pro môžeme sledovať prítomnosť kamery od Leicy, ktorá sa v týchto smartfónoch neskôr dostane aj na náš globálny trh. Pro verzia smartfónu ale ponúka takú kameru, akú sme obdivovali v prípade Xiaomi 12S Ultra. Hlavnou hviezdou je teda 1″ Sony IMX989 s 50mpx, no doplnia ho aj dva ďalšie 50mpx snímače. Samozrejmosťou u tohto modelu je aj pokročilé chladenie, 120W nabíjanie a podpora pre 50W bezdrôtové nabíjanie, pričom nechýba ani 10W reverzné nabíjanie.

Kapacita batérie smartfónu je v prípade Xiaomi 13 Pro 4820mAh. Modelu nechýba certifikácia IP68 pre odolnosť voči vode a prachu. Aj u tohto modelu môžeme rátať s najnovším operačným systémom, ktorým je Android 13 v kombinácii s MIUI 14. Cena zariadenia sa pohybuje na úrovni v prepočte 682€, no aj tu musíme rátať s jej navýšením na globálnom trhu.

Zaujali vás novinky z dnešného predstavovania vlajkových lodí pre rok 2023? A ktorý z nich by ste si kúpili vy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať