Režim inkognito bude o niečo bezpečnejší
Zdroj: PNGwing, Úprava: Xmobile.sk

Odtlačok prsta na odomknutie inkognito kariet v Chrome: Ako si môžete túto novú funkciu aktivovať?

Spoločnosť Google si všimla medzeru pri používaní inkognito kariet na smartfónoch. Vidieť ich mohol každý.

Režim inkognito nám umožní prehliadať internet bez toho, aby sme nechali v histórii uložené navštívené stránky alebo prihlasovacie údaje a cookies súbory. Ak počítač používa viacero osôb, tento režim sa môže stať neoceniteľným pomocníkom pri ochrane vášho súkromia. Pri smartfónoch je situácia ale o niečo komplikovanejšia.

Karty režimu Inkognito ostávajú otvorené aj keď ich nepoužívate. Ak teda posuniete smartfón kamarátovi alebo rodine, tí si jednoducho môžu prezrieť, čo ste si v tomto utajenom režime pozerali. Jedným riešením je vždy myslieť na zatvorenie Inkognito kariet, no druhá možnosť vás možno poteší o niečo viac. Spoločnosť Google si už túto medzeru všimla a odteraz sa zvedavé oči k inkognito režimu dostanú len v prípade, že budú mať v rukách váš prst.

Spoločnosť totiž aktualizuje svoj prehliadač Chrome pre Android zariadenia. Odteraz si prístup k inkognito prehliadaniu bude vyžadovať odtlačok prsta. Nie všetky zariadenia však túto vymoženosť dostanú. Zároveň sa v súčasnosti vyžaduje pár jednoduchých krokov na jej aktiváciu.

Aktivovanie overenia odtlačkom prsta

Prvou podmienkou je aktualizovaný prehliadač na verziu 105. Následne si otvorte prehliadač a do panela s adresou napíšte nasledujúci príkaz: chrome://flags/#incognito-reauthentication-for-android

Otvorí sa vám okno, v ktorom bude žltou farbou zvýraznená možnosť. Tu máte na výber, či je zvýraznená funkcia zapnutá, alebo nie. Kliknite na modré okno a zvoľte možnosť zapnúť.

Režim inkognito bude o niečo bezpečnejší
Zdroj: Xmobile.sk

Na spodku sa vám zobrazí lišta a na nej len odklikneme možnosť reštartovať aplikáciu. Na to, aby sa mohli zmeny prejaviť totiž potrebujete reštartovať prehliadač Google Chrome. Od tohto momentu by si malo vaše zariadenie pýtať odtlačok prsta pri otváraní inkognito kariet. Ak vám to nefunguje, možno vaše zariadenie nepatrí medzi tie, ktoré funkciu podporujú.

Odteraz sa už nemusíte báť toho, že by si niekto mohol všimnúť vaše karty inkognito, ak si na chvíľu požičia váš smartfón. Zároveň ale treba vysvetliť aj to, že režim inkognito na niektoré veci jednoducho nestačí. Pri návšteve webu sa totiž údaje ukrývajú na dve miesta – Zariadenie z ktorého sa pripájame a web na ktorý sa pripájame. Facebook, YouTube, alebo iné sociálne siete vedia, či ste sa na ne pripojili alebo nie. Rovnako aj poskytovateľ internetu vidí, čo robíte.

Režimom inkognito si taktiež nepomôžete ani v prípade, ak ste v práci alebo škole. Správca siete vidí vašu aktivitu a ak má zoznam blokovaných portálov, ani týmto režimom ich neobídete. Ešte väčšie súkromie poskytujú napríklad VPN služby. Ich výhodou je anonymizovanie vášho prehliadania. Aj v tomto prípade sa ale môžu dáta ukladať na serveroch poskytovateľa služby. Existujú alternatívy, ktoré dáta neukladajú. Odborníci ale tvrdia, že žiadna návšteva internetu nie je 100% anonymná. Vždy po sebe zanechávame istú stopu.

Mohlo by vás tiež zaujímať