Donald Trump Xiaomi
Zdroj: flickr.com (Gage Skidmore), Xiaomi

Poznáme výsledok sporu medzi americkými úradmi a Xiaomi. Čo to bude znamenať pre čínskeho giganta?

Xiaomi má zatiaľ dôvod na radosť.

Niekoľko dní dozadu sme vás informovali o pravom dôvode sankcií zo strany USA namierených voči spoločnosti Xiaomi. Stálo za nimi ocenenie Outstanding Builder of Socialism with Chinese Characteristics award, ktoré získal generálny riaditeľ spoločnosti Lei Juna.

Odhliadnuc od samotného dôvodu, Xiaomi krátko po uvalení sankcií koncom januára tohto roku nielenže vyvrátilo obvinenia, ktoré boli spoločnosti kladené za vinu, ale rozhodlo sa riešiť situáciu aj právnou cestou. Najnovšie správy, na ktoré poukazuje portál bloomberg.com (via VIT) naznačujú, že Xiaomi urobilo dobre, že reagovalo na zavedenie sankcií právnymi krokmi. Pravdepodobne sa totiž vyhne možným dopadom sankcií.

Xiaomi je z najhoršieho vonku, zatiaľ

Správy, na ktoré portál upozorňuje hovoria, že Xiaomi je pravdepodobne z najhoršieho vonku. Dôvodom je, že súd zrušil účinnosť sankcií voči Xiaomi (Prípadom je Xiaomi v. Department of Defense, 21-cv-280, americký okresný súd, okres Columbia (Washington)). Druhým dychom však treba, že americké ministerstvo, ktoré je jednou zo strán konfliktu, ešte na rozsudok oficiálne nereagovalo. Pravdepodobne si zobralo dodatočný čas, aby si preštudovalo rozhodnutie. Inými slovami, situácia sa môže ešte v dohľadnej dobe zvrtnúť, a to aj v neprospech Xiaomi.

„Federálny sudca vo Washingtone zablokoval ministerstvu obrany obmedzenie investícií USA do čínskeho výrobcu smartfónov Xiaomi Corp.“ píše Bloomberg.

Sankcie, ktoré USA uvalilo na Xiaomi, mali docieliť odpredaj akcií a ďalších častí spoločnosti, ktoré vlastnia americkí investori. Inými slovami, ak by došlo k naplneniu týchto plánov, tak by to finančne poškodilo spoločnosť.

V každom prípade môžeme najnovšie správy pokladať za malé, ale o to cennejšie víťazstvo spoločnosti Xiaomi. Vďaka tomuto súdu boli však všetky sankcie odvolané a Xiaomi by nateraz nemalo mať s blacklistom nič spoločné.

Rovnako treba spomenúť, že Xiaomi je objemovo tretím najväčším výrobcom smartfónov na svete. V treťom štvrťroku dokonca prekonala v dodávkach smartfónov aj spoločnosť Apple Inc., tvrdí International Data Corporation

Mohlo by vás tiež zaujímať