Trump x Xiaomi
Zdroj: Flickr.com (Gage Skidmore x Antonio E. Da Silva Campos)

Xiaomi a jeho pridanie na blacklist? Poznáme pravý dôvod amerických sankcií!

Blacklist zo strany Spojených Štátov Amerických bol uvedený pre Xiaomi ešte v januári. 2 mesiace po udalosti sú odhalené pravé dôvody sankcií.

Už to budú dva mesiace odkedy sme vás informovali, že Xiaomi bolo pridané na blacklist Spojených Štátov Amerických. Toto zaradenie medzi „nebezpečné spoločnosti“ bolo uskutočnené ešte pod vládou Donalda Trumpa len chvíľu pred jeho odchodom z Bieleho domu. Teraz ale portál Explica.co informuje, prečo tomu tak bolo. Vyjadrenie k spoločnosti Xiaomi uviedlo samotné Ministerstvo obrany Spojených Štátov Amerických.

Blacklist a CEO Xiaomi

Pri odôvodnení, prečo sa Xiaomi dostáva na americký blacklist bolo pôvodne uvedené, že Xiaomi je napojené na čínsku armádu. Toto tvrdenie Xiaomi poprelo a 2 mesiace po tejto udalosti USA vydáva iné stanovisko. Za uvedenie spoločnosti na americký blacklist môže Lei Jun, CEO spoločnosti Xiaomi. Nie, Lei Jun vôbec nespravil nič zlé. Pravým dôvodom je ocenenie Lei Juna cenou Outstanding Builder of Socialism with Chinese Characteristics award. V preklade ide o cenu pre budovateľa socializmu a čínskej charakteristiky a táto cena je odovzdávaná každých 5 rokov. Lei Jun získal toto ocenenie ešte v roku 2019, preto je zvláštne, prečo si Trump nechával zaradenie Xiaomi na blacklist na poslednú chvíľu svojho úradovania.

Investičný plán spoločnosti

Do karát Amerike hrá i investičný plán Xiaomi v oblasti budovania 5G a umelej inteligencie, teda AI. Investičný plán sa odhaduje približne na 7.7 miliárd dolárov a americké autority vidia tento plán ako hrozbu. 5G a umelá inteligencia sa im zdá ako kľúčový záujem Čínskej ľudovej republiky a stratégia ozbrojených síl. Nakoniec teda vidíme, že konšpirácie ohľadom 5G a umelej inteligencie sa nenachádzajú len u nás, ale podobným názorom oplýva i ministerstvo obrany USA.

Xiaomi už stihlo podniknúť právne kroky a zažalovať ministerstvo obrany USA. Zatiaľ nevieme, ako sa situácia vyvinie, no stále dúfame, že USA od svojich sankcií do novembra ustúpi. Vtedy by mali prísť do platnosti a Xiaomi by malo prísť o všetkých svojich amerických investorov. Želáme Xiaomi veľa šťastia a veríme, že sa tretí najväčší predajca smartfónov na svete ešte zo sankcií dostane.

Mohlo by vás tiež zaujímať