Exodus_aplikacie ktore nas sleduju
Zdroj: XiaomiPortal.sk

Pozrite sa, ako zistíte, ktoré aplikácie vo vašom Xiaomi smartfóne pristupujú k citlivým údajom

Poslúži vám k tomu šikovná aplikácia Exodus, prostredníctvom ktorej v priebehu pár sekúnd zistíte, ku akým oprávneniam pristupujú aplikácie

Aplikácie z našich smartfónov robia chytré zariadenia pričom častokrát ich sťahujeme bez toho, aby sme nad tým rozmýšľali, či ich potrebuje. Okrem iného zároveň odsúhlasujeme aj podmienky, ktoré sme si ani neprečítali. Spolu s odsúhlasovaním týchto podmienok, mnohokrát o tom ani netušíme, ale nielenže predávame svoje súkromie, ale aj sa vystavujeme rôznym bezpečnostným rizikám.

Ako zistiť, ktoré aplikácie majú prístup k citlivým údajom v našich zariadeniach?

Zistenie zoznamu aplikácií, ktoré pristupujú k citlivým údajom v našich zariadeniach je vcelku jednoduché. Existujú vo všeobecnosti dva spôsoby. Prvý je prostredníctvom Nastavení smartfónu > Aplikácie > Povolenia.

Tento spôsob je vcelku jednoduchý a rýchlym. Pri lúskaní sa oprávneniami je však vcelku časovo náročným. Dôvodom je, že musíte otvoriť nejaké povolenie a následne uvidíte zoznam aplikácií, ktoré pristupujú k danej časti smartfónu.

A práve preto by sme vám chceli dať do pozornosti ešte jeden spôsob, konkrétne prostredníctvom aplikácií tretích strán. Do pozornosti by sme vám chceli dať aplikáciu Exodus, ktorá nás oslovila svojou jednoduchosťou a rozmanitosťou informácií, ktoré ponúka. Aplikáciu môžete stiahnuť z obchodu Google Play zadarmo.

Exodus
Exodus
Developer: Exodus Privacy
Price: Free

Po stiahnutí a úspešnej analýze aplikácií v zariadení, uvidíte pri každej aplikácií popis „Trackers“ a „Permissions“. Po otvorení aplikácie uvidíte v sekcii Trackers zoznam takzvaných sledovačov. Ide napríklad o funkcie, ktoré monitorujú aktivitu používateľov, napríklad za účelom lepšieho cielenia reklamy. Tu však treba dodať, že samotná aplikácia nemusí zobrazovať reklamy. Tieto dáta, vzorce správanie, a podobne, môžu byť predávanými ďalej tretím stranám. Z nášho pohľadu je však dôležitejšia sekcia „Permissions“, ktorá hovorí o prístupe aplikácií k jednotlivým častiam smartfónu. V rámci tejto sekcie by sme vám radi dali do pozornosti povolenia s výkričníkom. Ide o povolenie k citlivejším častiam smartfónu. Napríklad ku pamäti smartfónu, kamere, mikrofónu, kontaktom a podobne. Pri každom prístupe zároveň máte uvedený aj popis.

Preto vám odporúčame zváženie používania aplikácií, ktoré pristupujú k citlivým údajom v zariadení. Platí to obzvlášť v prípade aplikácií, ktoré nemajú dôvod pristupovať k týmto častiam smartfónu. Ide napríklad o rôzne kalkulačky s povoleniami na zápis údajov do zariadenia a podobne.

Mohlo by vás tiež zaujímať