Google
Zdroj: Unsplash (Solen Feyissa)

Pre prihlásenie sa už nebudeme musieť využívať heslá: Google predstavuje alternatívu k nim!

Prihlasovanie sa do účtu Google bude o niečo jednoduchšie. Využiť budete môcť prístupové kľúče, ktoré nahradia klasické heslá.

Využívanie hesiel je najtradičnejšou metódou, akú môžeme využiť, keď si chceme zabezpečiť svoje konto. Takéto heslo by malo byť čo najkomplikovanejšie, obsahovať veľké aj malé písmená, číslice aj špeciálne znaky. Rovnako by sme si svoje heslá mali zapamätať, no nemalo by ísť o jednoduché kombinácie na prelomenie. Vytváranie hesla teda môže byť komplikovanejšie, ako by sme si mohli myslieť. Aj napriek tomu nejde o jediný spôsob, ako si môžeme svoje účty zabezpečiť. Spoločnosť Google pracuje na budúcnosti, v ktorej heslá už nebudú mať takú pozíciu, akú majú dnes. A svojim posledným krokom to len potvrdzuje. Akú novinku teda americký gigant prináša na trh, nám teraz prezradil portál androidauthority.com.

Svoje heslo ku Google účtu už nebudete potrebovať

Vytváranie a zadávanie hesla môže byť pekne otravné, pričom nemusí ísť o najbezpečnejší spôsob, ako sa prihlasujeme do svojich účtov. Pre zvýšenie bezpečnosti sa navyše odporúča využiť aj možnosť dvojfaktorového overenia, ktoré nás pri prihlásení môže zdržiavať. Teraz je tu však možnosť prihlasovať sa úplne bez hesla, keďže Google prináša funkciu tzv. prístupových kľúčov. Tie budú slúžiť namiesto hesiel, teda ak si túto možnosť vyberiete.

Google vyhľadávač
Zdroj: Unsplash.com (Christian Wiediger)

A ako budú nové prístupové kľúče fungovať? Namiesto hesla budeme využívať rovnaké overenie, ako keď si odomykáme svoje zariadenie. V smartfónoch môže ísť o odomknutie svojho Google účtu na základe biometrie tváre, odtlačku prsta či kódu, ktorý máme aj pre svoj smartfón. Nebudeme teda už musieť premýšľať nad tým, aké heslo sme si pre svoje konto zvolili, keď sa doň budeme chcieť prihlásiť. Využijeme rovnakú metódu, ako keď odomykáme svoj smartfón.

Novinku si vieme nastaviť už teraz

Google o možnosti prístupových kľúčov namiesto hesiel informoval už pred rokom, keď oznámil, že na tejto možnosti zapracuje. Dnes si však novú funkciu vieme aktivovať už aj v našom zariadení, pričom pre jej nastavenie musíme navštíviť stránku g.co/passkeys a aktivovať si ju. Pri najbližšom prihlásení sa do účtu na konkrétnom zariadení si teda od vás váš smartfón môže vyžiadať prístupový kľúč ako pri odomknutí telefónu, nie klasické heslo.

Heslá spolu s možnosťou aktivácie dvojfaktorového overenia však budú dostupné aj naďalej, informuje Google. Po vzore tejto spoločnosti majú v budúcnosti priniesť možnosť prístupových kľúčov aj ďalšie služby. Do svojho portfólia by ich mali zaradiť aj Apple či Microsoft. V tomto smere je však Google o krok vpred a ponúka svojim používateľom využitie prístupových kľúčov už dnes.

Aktivujete si vo svojom zariadení prístupové kľúče aj vy? Alebo vás táto funkcia nezaujala? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať