Xiaomi logo_Xmobile
Zdroj: Xmobile.sk

Prinesie Xiaomi vlastný operačný systém? Alebo čo má MiOS vôbec znamenať?

MiOS podľa všetkého príde na trh ešte koncom tohto roka, prípadne počas toho budúceho. Známy leaker sa vyjadril k jeho existencii.

O novom operačnom systéme s názvom MiOS sme v poslednej dobe počuli veľa dohadov. Xiaomi totiž údajne už dlhšiu dobu pracuje na alternatíve pre Android, pričom nedávna registrácia domény mios.cn mnohých prekvapila a utvrdila o existencii tohto systému. Niektoré zdroje pritom poukazujú na vlastný operačný systém, iné na novú nadstavbu, prípadne na premenovanie súčasnej nadstavby MIUI pre systém Android. Čo vlastne teda MiOS bude a aké ďalšie plány má mať čínsky gigant s novými technológiami v najbližších mesiacoch? To nám prezradila komunita Xiaomiui a my sme sa na tieto informácie pozreli o kúsok bližšie.

MiOS – alternatíva pre Android od Xiaomi?

Nadstavba MIUI v smartfónoch z dielne Xiaomi, Redmi aj POCO je prvotným produktom čínskeho giganta. V skutočnosti nadstavba MIUI existovala ešte pred prvým smartfónom Mi 1 a nachádzala sa v telefónoch konkurenčných spoločností. Ako sa ale Xiaomi darilo, tak sa neskôr nadstavba využívala len v zariadeniach ich výroby a konkurencia ju už nemôže využívať. Po sankciách, ktoré USA uvalilo na čínsky Huawei sa ale začalo rozprávať o tom, že Xiaomi si hľadá spôsob, ako sa zabezpečiť a osamostatniť od Androidu. Preto sa začalo riešiť to, či Xiaomi nepracuje na vlastnom operačnom systéme a nepovýši MIUI na samostatný systém. Teraz by ním ale mohol byť MiOS.

MIUI 13_xmobile
Zdroj: Xmobile.sk

Registrovaná doména mios.cn zamotala mnohým fanúšikom hlavy a aj my sme začali premýšľať nad tým, či Xiaomi nepracuje na vlastnom operačnom systéme pre smartfóny. Na vlastný operačný systém poukázal aj známy leaker s prezývkou Digital Chat Station, ktorý rozpráva aj o elektromobile a čipoch vyrobených Xiaomi. Všetky tieto produkty majú podľa neho prísť v priebehu tohto a budúceho roka.

Operačný systém nemusí byť pre smartfóny

Práve zo správy známeho leakera, ktorý spojil v jednom príspevku operačný systém, elektromobil a čipy od Xiaomi, vychádza to, že tieto produkty budú mať niečo spoločné. Digital Chat Station uviedol, že tieto produkty prídu na trh v priebehu tohto a budúceho roka, Xiaomi by tak mohlo novinky predstavovať postupne. Je však vysoko nepravdepodobné, že MiOS bude operačným systémom pre smartfóny. Tento systém by sme mohli nájsť v elektromobiloch, ktoré by mohli využiť aj čipy, ktoré vyvinulo Xiaomi.

Dohady o nahradení Androidu v smartfónoch teda nemusíme brať na veľkú váhu. Čínsky gigant s Androidom pracuje dlhodobo a rovnako sa stará aj o vývoj vlastnej nadstavby MIUI. Systém pre smartfóny po vzore HarmonyOS od spoločnosti Huawei pravdepodobne v blízkej dobe neuvidíme. Čo ale prinesie budúcnosť a ďalšie roky zatiaľ nevieme povedať.

Privítali by ste MiOS ako náhradu Androidu v smartfónoch od Xiaomi? Alebo ste s Androidom spokojní? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať