Mediatek Xiaomi
Zdroj: Flickr.com (Pierre Lecourt, úprava Xmobile.sk)

Xiaomi rozširuje spoluprácu so spoločnosťou MediaTek! Ako to bude ďalej?

Čipsety z dielne MediatTek sú lacnejšie, no užívatelia im nedôverujú tak, ako tým od Qualcommu. Napriek tomu ich Xiaomi využije viac.

Nedostatok polovodičov na trhu zasiahol mnohých výrobcov. Najprv krízu zachytila spoločnosť SONY, ktorá doteraz nedokáže vyrobiť dostatok herných konzol Playstation 5. Potom si nedostatok polopodičov okúsil aj Qualcomm, ktorých ich nestíha vyrábať v dostatočnom množstve, o čom sme vás už informovali v tomto článku. Na tento výpadok zo strany Qualcommu už stihlo zareagovať i Xiaomi. Portál Gizmochina.com tak najnovšie informuje o rozšírení spolupráce medzi Xiaomi a spoločnosťou MediaTek.

Mediatek a Xiaomi?

Xiaomi malo doteraz veľmi dobré vzťahy so spoločnosťou Qualcomm. Väčšinu svojich smartfónov vybavoval práve čipsetmi z rodinky Snapdragon, avšak polovodičová kríza otáča kartu smerom k MediaTeku. Spoločnosť MediaTek zatiaľ kríza nepostihla a pre Xiaomi by to znamenalo dodávanie zariadení bez oneskorenia. V súčasnosti tvoria smartfóny s použitím technológií od MediaTeku 20%, v blízkej dobe by však Xiaomi malo toto číslo navýšiť až na 45%. Qualcomm bude teda naďalej väčšinovým dodávateľom, ich podiel sa však výrazne zmenší. Výsledné zariadenia by tak mohli byť i lacnejšie, keďže čipsety od spoločnosti MediaTek sú výrazne lacnejšie.

Problém sa netýka len Xiaomi

Qualcomm ako najväčší distribútor čipsetov na trhu spôsobil problémy viacerým výrobcom. Nedostatok čipsetov hlási i Oppo, ktoré rovnako ako Xiaomi plánuje rozšíriť spoluprácu so spoločnosťou MediaTek. Výpadok hlási i Samsung, ktorý je už teraz v sklze so zariadeniami a nestíha ich vyrábať v dostatočnom množstve. Do našich končín síce distribuuje smartfóny s čipsetom Exynos, na domácom trhu však predáva zariadenia s čipsetmi od Qualcommu.

Nakoniec by sme dodali, že polovodičová kríza sa týka najmä 5G čipsetov, ktorých je síce na trhu stále viac a viac, ale aj napriek tomu nedokážu pokryť aktuálny dopyt. Táto kríza by mohla MediaTek výrazne posilniť a priniesť množstvo smartfónov s ešte nižšími cenami. Mimo herných konzol od SONY a spoločnosti Qualcomm kríza zasiahla tiež i trh s elektromobilmi, ktoré tiež čelia oneskoreniu dodávok.

Schvaľujete tento krok Xiaomi a príchod viacerých smartfónov s čipsetmi MediaTek či by ste si radšej počkali na smartfóny so Snapdragonom i za cenu oneskorenia? Dajte nám vedieť v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať