Takto zistíte reálny stav vašej batérie
Zdroj: Unsplash(Sten Ritterfeld)

Reálna kapacita batérie vášho Androidu: Ako skontrolovať jej reálny stav?

Batérie v smartfónoch sa časom opotrebúvajú a strácajú kapacitu. Bohužiaľ, zatiaľ tomu nedokážeme zabrániť, no viete si aspoň skontrolovať jej stav

Ak ste si všimli, že sa váš starší smartfón vybíja rýchlejšie ako na začiatku, pravdepodobne batéria stratila svoju kapacitu. Je známe, že kapacita batérie postupom času klesá a to bez ohľadu na to, či smartfón aktívne používate alebo nie. Dôvodom sú chemické procesy prebiehajúce v batérii telefónu.

Lenže prečo sa batérie postupom času znehodnocujú? Jednoduchou odpoveďou je opotrebovanie, píše portál mundoxiaomi upozorňujúc na túto tému. Ak sa však na batérie v smartfónoch pozrieme bližšie, zistíme že postupom času oxidujú. Nabíjanie batérie funguje na princípe presunu iónov od anódy ku katóde. Postupom času sa niektoré z iónov premenia na oxid lítny alebo uhličitan lítny. V tomto momente vzniká bariéra, ktorá obmedzuje kapacitu nabíjania.

Hoci degradáciu batérie zastaviť nedokážete, môžete ju aspoň spomaliť. V tomto prípade sa odporúča používanie pomalších a hlavne oficiálnych nabíjačiek. Pomalé nabíjanie nevytvára v zariadení vysoké teploty, ktoré batériu poškodzujú najviac.

Ďalším dobrým trikom je odpojiť smartfón už pri 80%. Tým, že nenecháte batériu dôjsť až do 100% predlžujete jej životnosť. Poslednou metódou sú staré dobré aktualizácie. Zdá sa, že aktualizácia softvéru je riešenie každého problému a je to naozaj tak. Vývojári operačných systémov a aplikácií sa snažia priniesť čo najlepšiu optimalizáciu ich produktov. Niekedy sa to ale nepodarí na prvýkrát.

To neznamená, že vývojári náročky vydávajú chybný softvér. Pravda je však taká, že staršie verzie nemusia tak elegantne pracovať s batériou, ako novšie verzie. To znamená, že sa vám môže smartfón rýchlejšie vybíjať a tým pádom sa batéria rýchlejšie opotrebúva.

Dôležitým údajom, spojeným so životnosťou batérie, je počet nabíjacích cyklov. Jeden cyklus znamená kompletné vybitie batérie a jej následné nabitie na 100%. Každá batéria prichádza s limitovaným počtom cyklov, kým neprestane riadne fungovať. Kedysi sa životnosť batérie určovala výhradne podľa týchto cyklov, no dnes už smartfóny pracujú o trošku elegantnejšie – berú do úvahy napríklad intenzitu používania a iné faktory.

Ako zistiť životnosť batérie?

Nebolo by skvelé, keby ste sa mohli smartfónu jednoducho opýtať a on by vám prezradil, koľko času mu ešte ostáva? Pravdou je, že dovnútra batérie vidieť nedokážeme, no aplikácie, ako napríklad AccuBattery vám môžu dať celkom presný odhad stavu vašej batérie.

AccuBattery totiž hneď na začiatku zistí typ vášho smartfónu a na základe toho určí kapacitu batérie. Následne sa vám otvorí množstvo možností. Prostredníctvom aplikácie môžete sledovať aktuálnu hodnotu nabitia a v sekcii zdravie nájdete celkový údaj o životnosti batérie.

Takto zistíte reálny stav vašej batérie
Zdroj: Xmobile.sk

Je nutné podotknúť, že informáciu o celkovom stave batérie vám aplikácia neprinesie hneď. Na to, aby vám mohla ukázať čo najpresnejší odhad musí mať za sebou niekoľko nabíjacích cyklov. Správa sa zobrazí približne po desiatich nabíjacích cykloch.

AccuBattery ponúka ešte ďalšiu, mimoriadne dôležitú funkciu. Aplikácia vás dokáže upozorniť, keď bude váš smartfón nabitý na 80%. Odporúča sa nabíjať zariadenie len do tejto hladiny, aby ste ho neprebíjali a neskracovali tak jeho životnosť.

Accu​Battery - Batérie
Accu​Battery - Batérie
Developer: Digibites
Price: Free

 

Mohlo by vás tiež zaujímať