odinstalovanie-aplikacii_android
Zdroj: Xiaomiportal.sk

Takto môžete zo Xiaomi smartfónu odstrániť systémové aplikácie bez potreby ROOT-u zariadenia

Pozrite si návod krok po kroku, ako môžete odstrániť systémové aplikácie z vášho Android smartfónu

Po kúpe nového smartfóne, keď opadne radosť, tak častokrát zistíme, že v zariadení je predinštalovaná kopa nepotrebného softwaru. Hoci mnoho aplikácií ide odstrániť, tak nájdeme aj také, ktoré nám systém nepovolí vymazať. Ide o takzvané systémové aplikácie. Dnes sme si pre vás pripravili návod, ako je možné tieto aplikácie raz a navždy odstrániť zo zariadenia bez toho, aby ste robili root zariadenia.

Takto odstránite zo svojho Xiaomi zariadenia systémové aplikácie

Redakcia portálu nezodpovedá za prípadné problémy. Postup robíte na vlastné riziko!

Samotné odstránenie aplikácií nie je tak náročné, ale potrvá vám niekoľko minút. Dôvodom je, že systémové aplikácie nie je možné odstrániť pomocou Nastavení smartfónu. Budeme k tomu potrebovať externý software, ADB (Android Debug Bridge). Postup je však vcelku jednoduchý.

Ako prvé je potrebné zapnúť si režim vývojára v smartfóne. Urobiť tak môžete pomocou cesty Nastavenia > O telefóne > Teraz kliknete viackrát za sebou na položku Verzia MIUI, kým neuvidíte, že ste aktivovali režim vývojára.

Zapnutie rezimu vyvojara_MIUI_1
Zdroj: Xiaomiphone.sk

V ďalšom kroku je potrebne povoliť režim ladenia. Urobiť tak môžete pomocou cesty Nastavenia > Rozšírené nastavenia > Možnosti pre vývojárov > Ladenie USB. Teraz pripojte smartfón pomocou kábla k PC.

MIUI Zapnutie rezimu ladenia
Zdroj: Xiaomiportal.sk

Teraz si je potrebné stiahnuť nástroj Android Debug Bridge. Urobiť tak môžete priamo prostredníctvom stránok Androidu. Potom, ako stiahnete ADB, tak ho rozbaľte, napríklad na plochu a otvorte priečinok, do ktorého ste ho rozbalili. Potom  z priečinku, kde ste rozbalili RAR súbor, pustite príkazový riadok CMD (do adresného riadku napíšte CMD a stlačte ENTER).

zapnutie ADB a sparovanie so smartfonom
Zdroj: Xiaomiportal.sk

Teraz do príkazového riadku na počítači napíšte „adb devices“. Vyskočí vám na smartfóne okno, ako môžete vidieť nižšie. To potvrďte.

MIUI ADB_pripojenie sa k PC_ladenie
Zdroj: Xiaomiportal.sk

Teraz zadajte na počítači príkaz „adb shell“, potvrďte ho a potom „pm list packages“. Následne sa vám zobrazí zoznam aplikácií, ktoré máte nainštalované v smartfóne. Viď obrázok nižšie.

ADB zoznam nainstalovanych aplikacii
Zdroj: Xiaomiportal.sk

Teraz vyhľadajte názov inštalačného balíčka, ktorý chcete odstrániť. Následne pomocou príkazu „pm uninstall -k –-user 0 package-name“ môžete natrvalo odstrániť nainštalovanú aplikáciu. Pre lepšiu ilustráciu sme vybrali inštalačný balíček aplikácie vstavaného internetové prehliadača. Príkaz bude vyzerať nasledovne „-k –-user 0 com.mi.globalbrowser“. Potom potvrďte príkaz. Ak dôjde k úspešnému vymazaniu, tak v konzole by ste mali vidieť o tom notifikáciu „Success“.

ADB odstranenie aplikacie
Zdroj: Xiaomiportal.sk

Pred samotným odstránením aplikácií vám však odporúčame, aby ste si pozreli pomocou vstavaného správcu aplikácií vo vašom telefóne názov inštalačného balíčka, aby ste sa vyhli vymazaniu niečoho, čo by vám mohlo ovplyvniť fungovanie zariadenia.

Mohlo by vás tiež zaujímať