Bateria smartfonu Xiaomi
Zdroj: Xiaomiportal.sk

Tieto funkcie dajú vašej batérii smartfónu zabrať najviac. Ktoré to sú?

Ako dobre vieme, firmy ako Xiaomi neustále pracujú na zlepšení spoľahlivosti a účinnosti svojich systémov. Núti ich k tomu samozrejme aj konštantný tlak zo strany spotrebiteľov. Mnohí z nich sa sťažujú na výdrž batérie. Na informáciu upozornil web xiaomiadictos.com

Preto sa k téme rozhodol vyjadriť aj Qiao Zhongliang, vedúci manažér Xiaomi. Ten odpovedal na tieto otázky ohľadne výdrže batérie. Priznal, že niektoré funkcie majú za dôsledok zvýšenú spotrebu batérie. K tejto téme sa vyjadrili aj technici. Po zdĺhavej analýze zistili presné príčiny kratšej životnosti na jedno nabitie a aj konkrétne funkcie, ktoré to spôsobujú.

Ktoré funkcie nám skracujú životnosť na jedno nabitie najviac?

Vedúci manažér Xiaomi sa rozhodol túto analýzu aj so zoznamom funkcií, ktoré to spôsobujú, zverejniť. Zoznam potvrdzuje niektoré známe dôvody, no sú medzi nimi aj nečakané faktory. Tu je 5 najväčších žrútov Vašej batérie:

  1. 18% si systém zoberie vtedy, ak si nevypnete lokalizačné služby
  2. 17% batérie si vezmú náročné aplikácie a hry
  3. Zapnutá funkcia Always On si vie zobrať 15%
  4. Ak používame jas nastavený na maximum, tak to nám vie zobrať 14% batérie
  5. Automatické spúšťanie aplikácií zoberie až 11%

Ako na zozname vidíme, na prvom mieste sa trochu prekvapivo umiestnili lokalizačné služby. Aj preto nám Qiao Zhongliang odporúča ich vypnutie v prípade, že ich nevyužívame. Toto je určite jedna z funkcií, ktorú si mnohí z nás ani neuvedomili, že je zapnutá.

Vyššie boli spomenuté tie najväčšie žrúty energie. Ale určite je vhodné spomenúť aj ďalšie funkcie, ktoré síce až toľko batérie nespotrebujú, no ich vypnutie nám vie predĺžiť čas strávený bez nabíjania. Ak zvyknete mobil na noc vypínať a ráno ho znova zapínať, tak celý tento proces stojí približne 4% batérie, také nevypnutie Bluetooth si vie zobrať 6%.

Možno ste to nevedeli, ale vplyv na batériu telefónu majú aj spustené aplikácie na pozadí. Môže ísť napríklad o VPN služby, ktoré neustále bežia na pozadí.

Xiaomi pri vývoji nového MIUI 13 určite zoberie do úvahy aj údaje z tejto analýzy, veď aj vedúci manažér Xiaomi potvrdil zlepšenie výdrže batéria za jeden z hlavných cieľov nového MIUI, no niektoré veci stále zostanú na užívateľoch a ich (zlo)zvykoch.

Mohlo by vás tiež zaujímať