Xiaomi Samsung Huawei Apple
Zdroj: Vosveteit

Xiaomi už dýcha spoločnosti Samsung na krk. Stane sa z čínskeho výrobcu smartfónov svetová jednotka?

Xiaomi dnes patrí medzi svetových lídrov v dodávkach smartfónov. Kvartál čo kvartál môžeme vidieť, ako sa čínsky výrobca pomaly, ale isto prediera dopredu. Nie tak dávno sme písali napríklad o tom, že Xiaomi predbehlo už aj americký Apple. Dnes ide o druhého najväčšie výrobcu smartfónov na svete. Najnovšie dáta, na ktoré poukazuje náš sesterský portál Vosveteit s odvolaním sa na Canalys ukazujú, že Xiaomi je len kúsok od toho, aby sa stalo svetovou jednotkou.

Xiaomi má nábeh, aby sa stalo svetovou jednotkou

Publikované dáta odhaľujú, že Xiaomi v 2. kvartáli 2021 predalo o +83% zariadení viac v porovnaní s 2. kvartálom 2020. Darilo sa aj Samsungu, ktorý predal viac smartfónov. V tomto prípade však už hovoríme len o náraste v objeme +8%.

Keď sa však pozrieme na surové čísla, tak Samsung predal 58 milióna zariadení zatiaľ čo Xiaomi ich predalo takmer 53 miliónov. Keď to premeníme na trhový podiel, tak Samsung pokryl 18% zatiaľ čo Xiaomi 17%. Čo sa týka zvyšku prvej pätky najlepšie predávaných výrobcov smartfónov, tak prvú trojicu uzatvára Apple s 45,7 miliónmi dodaných zariadení. Nasleduje potom Oppo s 32,6 miliónmi predaných zariadení a Vivo s 31,2 miliónmi dodaných smartfónov.

trhovy podiel predaje smartfonov 2. kvartal 2021
Zdroj: Canalys

Ako možno zároveň vidieť, tak trh celkovo podrástol o +11% v porovnaní s 2. kvartálom minulého roka. Nejde však o žiadne prekvapenie vzhľadom na pandémiu, ktorá bola v priebehu minulého roka na svojom celosvetovom vrchole. Na druhej strane treba povedať, že v priebehu druhého kvartálu bolo celkovo predaných 316 miliónov zariadení, čo v porovnaní s 1. kvartálom roka predstavuje pokles v objeme dodaných smartfónov o -9%.

Tak či onak, čínskemu gigantovi, Xiaomi, sa náramne darí a zatiaľ to vyzerá, že má dobrý nábeh na to, aby sa stalo svetovou jednotkou. Podarí sa to podľa vás spoločnosti ešte v tomto roku? Dajte nám vedieť váš názor nižšie v komentároch.

Mohlo by vás tiež zaujímať