MIUI 12.5 nadstavba
Zdroj: Xiaomi

Aké novinky prinesie globálna verzia nadstavby MIUI 12.5? Tieto zariadenia ju dostanú medzi prvými!

Počas live eventu Xiaomi predstavilo i očakávanú nadstavbu MIUI 12.5. Čo nové nám prinesie a kedy bude dostupná?

MIUI je jednou z najobľúbenejších Android nadstavieb v po celom svete. Nezvyčajne sme sa dočkali i polovičnej verzie poslednej MIUI 12, teda verziu MIUI 12.5. Čo nové nám táto nadstavba prinesie?

Jemnejšia i rýchlejšia

Nadstavba MIUI 12.5 sľubuje, že bude jemnejšia ako súčasná MIUI 12, ktorá nám po 2 rokoch priniesla nové animácie i úplne nový dizajn. Práve na animácie dáva Xiaomi dôraz, plánuje, že gestá a animácie budu plynulejšie ako kedykoľvek predtým. Podstatnou súčasťou bude i odľahčenie nadstavby o rôzne predinštalované aplikácie, na čo sa pozrieme bližšie.

Ktoré aplikácie pôjdu odinštalovať?

Ako užívatelia určite nevyužívame všetky systémové aplikácie, ktoré nejdú jednoducho odinštalovať a zbytočne zaberajú pamäť. Po pridaní Google aplikácií do systému v domácej Číne Xiaomi „prekopáva“ i globálnu, resp. európsku nadstavbu a umožňuje tieto zbytočné aplikácie jednoducho odinštalovať. Nižšie na obrázku uvádzame, o ktoré aplikácie ide. Základné, teda pevné aplikácie bude dialer, resp. kontakty, správy, zabezpečenie alebo optimalizácia, hodiny, nastavenia, fotoaparát a galéria. Bez týchto aplikácií veríme, že sa užívateľ nepohne. Naopak, odinštalovať môžeme aplikácie ako napríklad poznámky, nahrávanie, kompas, skener či kalkulačka, ktoré sa dajú jednoducho nahradiť nejakou custom appkou. A poslednou kategóriou sú odstrániteľné aplikácie, medzi ktoré patrí napríklad hudba, súbory či prichádzajúce a odchádzajúce témy. Smartfón bude teda oveľa čistejší ako predtým.

Aplikácie MIUI 12.5
Zdroj: YouTuube.com (Xiaomi)

Pre aké zariadenia bude nadstavba dostupná?

MIUI 12.5 príde v niekoľkých vlnách ako je to zvykom. V prvej vlne, na začiatku druhého kvartálu 2021 príde najmä pre vlajkové modely Mi 11, Mi 10/Pro a Mi 10T/Pro. Druhá vlna bude patriť vyššej triede, medzi ktoré môžeme zaradiť modely ako Mi 10 lite, Mi 10T lite, líniu Mi Note 10 alebo Redmi Note 9. Na obrázku nižšie uvádzame zoznam modelov druhej vlny, ktorá príde na konci druhého kvartálu. Očakávame, že zariadení bežiacich pod MIUI 12.5 bude viac.

MIUI 12.5 modely
Zdroj: YouTube.com (Xiaomi)

Xiaomi sa počas eventu nijako zvlášť ďalej nadstavbe nevenovalo, a preto nám dovoľte dať vám do pozornosti jeden zo starších článkov, kde sme sa venovali novinkám podrobnejšie.

Na nadstavbu si teda ešte chvíľu počkáme. A čo vy? Nachádzate sa v tomto zozname? A na akej nadstavbe bežíte vy? Pochváľte sa v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať