Xiaomi a Huawei
Zdroj: Xiaomiportal.sk (koláž)

Čaká Xiaomi rovnaký osud, ako Huawei? Pozrite sa, čím si prešiel Huawei a aké to môže mať dopady do budúcnosti

Zariadenie Xiaomi na sankčný zoznam vyvoláva vlnu neistoty, čo bude ďalej. Čím si doposiaľ prešla spoločnosť Huawei, voči ktorej sa zatiaľ ťažilo najviac?

V priebehu včerajšieho dňa obehli technologický svet správy, že odchádzajúci americký prezident, Donald Trump, len pár dní pred odovzdaním svojho mandátu, zaradil niekoľko ďalších firiem na sankčný zoznam, takzvaný Black List. Jednou zo spoločností je aj Xiaomi, aktuálne 3. najväčší výrobca smartfónov na svete. V súčasnosti však nie sú známe všetky problémy, ktorým bude musieť čínsky gigant čeliť. Aj samotná spoločnosť priznala, že musí vyhodnotiť situáciu a zanalyzovať, čo to bude v praxi znamenať pre ďalší rozvoj spoločnosti.

Nižšie vám prinášame veľké zhrnutie dopadov sankcií zo strany USA smerom k spoločnosti Huawei. Zároveň nám nedovolí nepovedať, že to automaticky znamená, že rovnaký osud čaká aj Xiaomi. 

Huawei sa dostal do sporu s USA už v roku 2019

Spoločnosť Huawei sa dostala do pozornosti hľadáčika úradov USA ešte v máji v roku 2019, kedy sa dostala na sankčný zoznam. Spočiatku to vyzeralo, že USA sa snaží „pohrýzť“ Huawei, ale neúspešne. Dôvodom bolo, že hoci došlo k obmedzeniu možnosti obchodovania Huaweiu s americkými spoločnosťami, tak to nemalo na konci dňa veľký dopad. Základ sankcií tvorilo, že všetky novo predstavené zariadenie po zaradení spoločnosť na sankčný zoznam, nemôžu využívať americké produkty a služby. Inými slovami, nové zariadenie nemohli využívať Mobilné služby Google, nemohli byť poháňané procesormi nakúpenými od amerických firiem a podobne.

Prečo bol Huawei zaradený na sankčný zoznam? Dôvodom je možná špionáž

Dnes môžeme len hádať, čo stálo za oficiálnym zariadením spoločnosti na sankčný zoznam (pozn. redakcie: na sankčnom zozname je viacero spoločností). Oficiálne stanovisko však je, že Huawei a ďalšie spoločnosti, sú hrozbou pre národnú bezpečnosť. Za týmito úvahami stojí čínska legislatíva, ktorá umožňuje nariadiť miestnym firmám, aby získavali v ich mene informácie. Tu treba však dodať, že Huawei takéto konanie odmieta a hovorí, že sa nikdy nestalo, a že nikdy tak konať ani nebude. Rovnako Huawei viackrát žiadal, že ak sa takéto dačo niekedy stalo, tak nech sú zverejnené dôkazy. Doposiaľ sa tak nestalo.

Zo začiatku to vyzeralo, ako nepodarené divadlo

Sankcie voči Huaweiu vyzerali vskutku neškodne. Dôvodom je, že spoločnosti sa podarilo predstaviť viac menej všetky svoje vlajkové lode ešte pred zaradením na sankčný zoznam. Rovnako predstavila aj kľúčové zariadenia naprieč jednotlivými kategóriami smartfónov. Napríklad bol predstavený smartfón Huawei P30, či P30 Pro. Inými slovami, Huawei nebol vo veľkej miere „poškodeným“.

Zároveň treba dodať, že Huaweiu bola rovnako predlžovaná dočasná licencia, ktorá umožňovala udržiavať pri živote zaradenie z pred dátumu zariadenia spoločnosti na sankčný zoznam. Rovnako Huawei mohol ponúkať svoje služby, a to aj v USA, čo sa týka telekomunikačných služieb. USA argumentovalo tým, že v odľahlých lokalitách nebola vybudovaná dostatočná infraštruktúra, aby napríklad mohli firmy, či ľudia, pristupovať k internetu. Zároveň treba dodať, že bolo veľmi málo ľudí, ktorí predpokladali, že sankcie bude naberať neskôr na obrátkach. Dôvodov na tieto pochybnosti bolo viacero. Napríklad, generálny riaditeľ spoločnosti ARM sa vyjadril, že sankcie na konci dňa nepoškodia Huawei, ale americký priemysel. Argumentoval tým, že pri existencii tohto typu hrozby, že sa „nezapáčite“ americkému prezidentovi, ktorý zruší váš biznis, sa spoločnosti jednoducho presunú od amerických firiem k iným.

„Je to naozaj veľmi škodlivé pre Huawei v krátkodobom horizonte a dlhodobo to bude neuveriteľne škodlivé pre ARM a Google a pre americký priemysel,..“. Ďalej dodal: „Každý dodávateľ na svete začne uvažovať o tom, ako znížiť hrozbu, že ich výrobu ukončí americký prezident.“

Rok 2020 priniesol „zmenu pravidiel“, ktoré Huawei bolia do dnešných dní

Rok 2020 priniesol viacero zmien. Jednak začala prirodzená generačná obmena zariadení, tak zároveň došlo aj k rozšíreniu sankcií. Tie boli pre Huawei bolestnými a do dnes aj sú.

„Prežitie v roku 2020 bude našou hlavnou prioritou…“

Eric Xu, ešte začiatkom januára 2020 povedal, že prežitie v roku 2020 bude hlavným cieľom spoločnosti. To však ešte netušil, čo príde. Okrem toho, že FCC označilo Huawei za bezpečnostnú hrozbu, tak sankcie boli rozšírené aj na spoločnosti, ktoré na výrobu svojich produktov využívajú americké technológie. Inými slovami, sankcie sa už netýkali len amerických firiem, ale spoločností naprieč celým svetom. Najvypuklejšia situácia bola (a doteraz aj je) v oblasti procesorov, ktoré jednoducho nemá kto pre Huawei vyrábať v takom množstve a kvalite, ako tomu bolo doposiaľ.

Huawei predal dcérsku spoločnosť Honor

Sankcie voči Huaweiu vyústili dokonca do toho, že spoločnosť bola (nepriamo) prinútená predať dcérsku značku Honor. Dôvodom bolo zabezpečenie prežitia spoločnosti.

„Spotrebiteľské podnikanie spoločnosti Huawei je v poslednej dobe pod obrovským tlakom. Dôvodom bola pretrvávajúca nedostupnosť technických prvkov potrebných pre naše podnikanie v oblasti mobilných telefónov. Spoločnosť Huawei Investment & Holding Co., Ltd. sa tak rozhodla predať všetky svoje obchodné aktíva spoločnosti Honor spoločnosti Shenzhen Zhixin New Information Technology Co., Ltd. Tento predaj pomôže predajcom a dodávateľským kanálom spoločnosti Honor prekonať toto ťažké obdobie.“ píše sa v tlačovej správe publikovanej spoločnosťou Huawei.

Huawei nespí, ale pripravuje sa na lepšie začiatky

Mohlo by sa zdať, že Huawei to zabalí a bude venovať svoju pozornosť do iných oblastí podnikania. Opak je však pravdou. Huawei začal aktívne vyvíjať operačný systém HarmonyOS, ktorý už dnes poháňa napríklad chytré televízory, a koncom roka bol sprístupnený pre prvé smartfóny v rámci vývojárskej verzie. Huawei zároveň prezradil, že HarmonyOS poskytne všetkým výrobcom, ktorí by boli potenciálne poškodení americkými úradmi.

Huawei v HarmonyOS vidí veľký potenciál. Dôvodom je nastupujúca éra IoT, teda internetu vecí. Tento operačný systém je totiž určený pre širokú škálu zariadení, od áut, cez domáce spotrebiče, nositeľnú elektroniku, až po smartfóny. Huawei zároveň verí, že vývojárov týmto OS osloví. Dôvodom je, že už nebudú musieť vyvíjať svoje aplikácie pre desiatky operačných systémov, ale len pre jeden (pozn. redakcie: v súčasnosti je na trhu približne 20-30 životaschopných OS naprieč rôznymi odvetviami).

Ďalej treba dodať, že ani Čína nenechala Huawei „napospas“. V súčasnosti totiž investuje miliardy dolárov do budovania polovodičového priemyslu. Rovnako aj Huawei zvýšil investície v tomto segmente podnikania. Inými slovami, dnes Čínske spoločnosti „trpia“, ale boli nakopnuté, aby sa stali nezávislými.

Zároveň treba dodať, že hoci Huawei na globálnych trhoch „trpí“ poklesom záujmu o zariadenia, tak v domácej Číne ho krajania podržali. Huawei tam je najžiadanejším výrobcom smartfónov.

Čína má našliapnuté, aby sa stala sebestačnou

Dnes je zjavné, že nielen Huawei, ale aj samotná Čína sa vydala na cestu sebestačnosti. Huawei bezpochyby dotiahne HarmonyOS do úspešného konca. Otázne však bude, či sa podarí týmto operačným systémom osloviť aj ďalších výrobcov, a to nielen smartfónov, ale aj ďalšej elektroniky. Pri pohľade na rozširovanie sankcií voči ďalším spoločnostiam, táto úloha sa zdá byť do budúcnosti ľahšou, ako tomu bolo doposiaľ. Rovnako, ak Čína vybuduje sebestačný polovodičový priemysel, tak celosvetový trh dôjde „o jedného z najväčších zákazníkov“.

Mohlo by vás tiež zaujímať