Google mapy prinesú revolúciu v navigácii
Zdroj: Google Earth, Google, PNGwing, Úprava: Xmobile.sk

Google mapy už čoskoro prinesú revolúciu: Tešiť sa môžeme na tieto 4 funkcie!

Už nebudete musieť naslepo hádať, kam ísť za zábavou alebo kultúrou, no to nie je zďaleka všetko, čo pre nás Google chystá

Mnohí by si dnes život bez Google máp nedokážu ani len predstaviť. Táto aplikácia nám už roky prináša nové funkcie, vďaka ktorým môžeme zistiť rušnosť premávky, otváracie hodiny podnikov a obchodov, ale aj mnoho ďalšieho. Zdá sa však, že nadchádzajúca aktualizácia úplne zmení spôsob, akým aplikáciu používame.

Spoločnosť Google totiž predstavuje novinky, ktoré naplno využijú možnosti počítačového videnia a predvídavých modelov. Vďaka tomu sa budete môcť v novom meste nielen lepšie orientovať, no získate lepšiu predstavu o tom, ako vyzerá ešte predtým, než ho navštívite.

Lepšia navigácia

Ideálnym príkladom je pripravovaná funkcia Neighborhood vibe, vďaka ktorej na vašich obrazovkách ožijú tie najvýraznejšie pamiatky v určitej časti mesta. Postarajú sa o to fotografie alebo informácie, ktoré pochádzajú priamo od ľudí, ktorí dané miesto navštívili. Ak plánujete výlet do Paríža, okamžite budete vedieť kam sa vybrať za umením, alebo v ktorej časti mesta zažijete neobyčajný kulinársky zážitok. Funkcia využije schopnosti umelej inteligencie spolu s informáciami užívateľov Google máp. Na zariadeniach iOS a Android by sa mala objaviť v nadchádzajúcich mesiacoch.

Google mapy prinesú revolúciu v navigácii
Zdroj: Google

Ďalšia prelomová funkcia vám umožní preskúmať svetové pamiatky pomocou fotorealistického modelu. Momentálne je k dispozícii viac ako 250 modelov svetových pamiatok, od Tokijskej veže, až po Akropolu v Grécku. Táto funkcia využíva umelú inteligenciu, ktorá dokáže predpovedať, ako bude pamiatka vyzerať o týždeň alebo na budúci mesiac. Zároveň vám funkcia Immersive view povie, kde sa nachádzajú parkovacie miesta, alebo vstupy do pamiatok. Zároveň môžete jednoducho a rýchlo zistiť, kde si po exkurzii môžete zájsť na obed.

Pred troma rokmi Google mapy priniesli funkciu Live view, ktorá spojila zábery z kamery s funkciou máp. Na obrazovke ste tak mohli vidieť názvy ulíc v reálnom čase, čo zmenilo spôsob, akým sa orientujeme v prostredí. V nadchádzajúcich mesiacoch sa táto funkcia rozšíri o smart vyhľadávanie, vďaka ktorému budete môcť rýchlejšie nájsť reštaurácie, podniky alebo napríklad aj bankomat. Stačí len zodvihnúť smartfón. Zároveň môžete zistiť aké prevádzky sa nachádzajú na konci ulice a aké služby poskytujú.

Medzi najnovšie funkcie Google máp patrí takzvaná ekologická navigácia, ktorá vám umožní vybrať trasu, ktorá najviac šetrí palivo. Táto funkcia sa v Spojených štátoch a Kanade uchytila, čo viedlo k úbytku približne pol milióna metrických ton oxidu uhličitého. To sa rovná odstráneniu približne 100-tisíc vozidiel z premávky. Spoločnosť Google túto funkciu rozšíri a sprístupní aj vývojárom tretích strán.

K funkcii teda získajú prístup veľké aj malé spoločnosti, čo povedie ešte k výraznejšiemu zníženiu emisií. Táto funkcia začne byť dostupnou ku koncu tohto roka.

Mohlo by vás tiež zaujímať