Android 11
Zdroj: Unsplash.com (Mika Baumeister)

Máte v smartfóne starší systém Android? Nie ste v tom sami, len tretina používateľov má novú verziu systému!

Android 11 má v súčasnosti najväčší podiel na trhu. Stále sa však s Androidom 12 nedoťahujú na staršie verzie systému, ktoré dominujú.

V poslednej dobe sa čoraz viac rozprávame o aktualizácii na novší systém v podobe Androidu 13. Výrobcovia ako Xiaomi či Samsung pomaly odhaľujú zoznamy smartfónov, ktoré získajú najnovšiu „trinástku“, no v skutočnosti stále nedokázali aktualizovať dostatočné množstvo smartfónov na predchádzajúce verzie systému. Aktuálne najnovšou verziou je Android 12, ktorý počas posledných týždňov pristáva v novších zariadeniach. Keď sa však pozrieme na podiel verzií systému, ktoré sa nachádzajú na trhu, môžeme byť prekvapení, ako je na tom verzia Androidu 11. Výrobcovia smartfónov zatiaľ nedokázali do veľkého množstva smartfónov priniesť ani „jedenástku“, resp. používatelia stále neopustili staršie verzie systému, uvádza portál andro4all.com.

Staršie verzie systému stále dominujú

Novšia verzia systému Android spravidla prináša nové funkcie a zvýšenú bezpečnosť nášho zariadenia. Nie je to síce pravidlom, no aj tak sa práve z tohto dôvodu mnohí z nás ženú práve za najnovšou verziou systému. Aktualizácie nášho zariadenia však nie vždy vyžadujú novšiu verziu systému Android, a tak nemusíme mať v smartfóne najnovšiu „dvanástku“, aby sme získavali bezpečnostné aktualizácie. Staršie verzie systému teda neprinášajú bezpečnostné riziká dovtedy, kým získavame v nejakom časovom intervale bezpečnostné aktualizácie.

Rovnakou cestou sa tak zrejme vydali aj výrobcovia smartfónov, ktorí vsádzajú na to, že aj starší Android 10 stále získava bezpečnostné záplaty. Tie však už neprichádzajú tak často, no predsa len prichádzajú. A možno preto je stále až štvrtina používateľov smartfónov, ktorá v súčasnosti využíva práve „desiatku“. Hneď v závese za ním je aj verzia Androidu 9 Pie s podielom 11,5% či Android 8.1 Oreo s 11 percentami. Keď si sčítame podiel všetkých týchto verzií systému, získame číslo 47,7%. Toto číslo reprezentuje podiel systému Android 10, 9 Pie a 8.1 Oreo na trhu. Takmer polovica smartfónov teda využíva verziu staršiu ako Android 11 či 12.

Android podiel systémov na trhu
Zdroj: andro4all.com

Android 11 má najväčší podiel, stále je ho však málo

Keď sa pozrieme na graf využitia verzií systému Android na trhu, verzia systému označená číslicou 11 dominuje. Systém prezývaný aj ako Red Velvet Cake má v súčasnosti 29,5%. Ak ho však budeme klasifikovať ako aktuálnu verziu systému a sčítame ho s podielom systému Android 12 Snow Cone (2,6%), dostaneme výsledok 32,1%. Tento podiel nám môže prísť až žalostne málo, pretože len tretina používateľov aktuálne využíva novšiu verziu Androidu ako Android 10. Ak teda aktuálne v súčasnosti máte vo svojom zariadení staršiu verziu systému, nie ste v tom sami. Dve tretiny používateľov sú na tom aktuálne rovnako.

A prečo tomu tak aktuálne môže byť? Jedným z dôvodom môže byť to, že výrobcovia v súčasnosti zatiaľ nepriniesli novšie verzie systému do svojich zariadení a chystajú sa ešte len na aktualizáciu pre verziu Androidu 11. Druhou možnosťou však môže byť to, že používatelia zariadení vymieňajú svoje zariadenia menej často. Staršia verzia systému ich tak zatiaľ netrápi. A to síce môže byť v poriadku, no pamätajte si, že bezpečnostné aktualizácie sú dôležité. Svoje zariadenie teda nemusíte meniť každý rok pre aktuálny systém Android. No majte na pamäti, že bezpečnostné aktualizácie by mali prísť aspoň raz za 3-6 mesiacov.

Akú verziu operačného systému Android máte vo svojom smartfóne vy? Aktuálnu či o niečo staršiu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať