MIUI 12.5 nadstavba
Zdroj: Xiaomi

MIUI 12.5 v globálnej verzii je o niečo rýchlejšou, ako čínska ROM. Prečo je tomu tak?

Len nedávno Xiaomi predstavilo nadstavbu MIUI 12.5 a už teraz vieme, že bude slabšia než tá čínska. Ako teda bude vyzerať?

V pondelok počas veľkeh show predstavilo Xiaomi okrem globálnej verzie Mi 11 aj „polovičnú verziu“ svojej nadstavby pre Android, MIUI 12.5. Netrvalo dlho a už teraz vieme, že MIUI 12.5 neprinesie celkom rovnaké novinky do svojich globálnych a čínskych zariadení. Globálna a čínska ROM sa od seba líšia, a rozdiely sú celkom veľké. Na informáciu upozornil portál Notebookcheck.net.

O aké rozdiely ide?

Nie je tajomstvom, že Xiaomi zvyčajne svojim čínskym modelom dopraje trochu funkcií navyše, ako napríklad hlasovú asistentku Xiao AI, vlastnú aplikáciu pre kontakty a telefonovanie s funkciou nahrávania hovorov, či donedávna u nás nedostupnú aplikáciu Témy. O týchto absenciách na globálnom trhu ale momentálne nehovoríme. MIUI 12.5 bol klasifikovaný ako rýchlejší, čistejší a plynulejší. Ale všetko má svoje hranice a u čínskej ROM sú trochu ďalej. Čo sa týka batérie, MIUI 12.5 v čínskej verzii má redukovať jej spotrebu až o 25%, pričom globálna len o 15%. Optimalizácia pamäte v čínskej ROM tiež dosahuje vyššie čísla, a to 35% oproti globálnym 22%. Samozrejme to nie je málo, ale aj tak ide o pokles oproti čínskej verzii softvéru.

MIUI 12.5 optimalizácia
Zdroj: Xiaomi

Nejde len o výkonnostné rozdiely

Stále sa ale máme na čo tešiť a MIUI 12.5 v globálnej verzii toho prinesie mnoho. U MIUI 12.5 ide najmä o Super Wallpapers, vylepšenia v oblasti aplikácie Poznámky či menej bloatware. Na druhú stranu, globálna verzia bude „ochudobnená“ o MIUI+, vylepšenie animácií, MIUI haptics system a niektoré bezpečnostné prvky. O vylepšeniach a novinkách z predstavovania tejto nadstavby, ako aj o zverejnenom zozname podporovaných zariadení, sme vás informovali v tomto článku.

I keď bude MIUI 12.5 Global o niečo menej vylepšená oproti čínskej ROM, tak stále prináša mnoho benefitov a ostáva jednou z najobľúbenejších nadstavieb pre Android smartfóny. A pre tých, ktorí by i tak chceli vyskúšať čínske vylepšenia, je tu EU ROM, ktorá sa dá jednoducho nahrať ako custom ROM. Táto vychádza práve z čínskej ROM a preto rátame s tým, že vynechané novinky prinesie aj naprieč Európou.

Mohlo by vás tiež zaujímať