Xiaomi logo_Xmobile
Zdroj: Xmobile.sk

Vlastníte niektorý z týchto Xiaomi smartfónov? Konečne môžete vyskúšať upravenú verziu systému!

Vybrané Xiaomi modely už môžu testovať novú Xiaomi.eu ROM aj napriek čipsetu od spoločnosti MediaTek. Nebude to však zatiaľ zadarmo.

Ako určite viete, smartfóny od čínskej spoločnosti Xiaomi bežia na operačnom systéme Android, ktorý dopĺňa nadstavba MIUI. Tá prichádza v rôznych verziách, pričom je špeciálne upravená na čínsky, indický, ale aj globálny a európsky trh. Nie vždy nám však naša verzia systému vyhovuje, a preto siahame po upravených custom ROMs. Jednou z najpopulárnejších verzií je pritom Xiaomi.eu ROM, ktorá vychádza z čínskej verzie, no prináša úpravy špeciálne pre globálny trh. Starší fanúšikovia možno tiež vedia, že do globálnych modelov bola pôvodne táto ROM prinášaná oficiálne, no neskôr čínsky gigant vytvoril svoju oficiálnu verziu. A teraz sa vďaka komunite Xiaomiui dozvedáme, že populárna Xiaomi.eu ROM sa rozrastie a ponúkne aj verziu pre modely s procesormi od MediaTeku.

Táto ROM z modelov s MediaTekom pôvodne zmizla

Ak využívate model s čipsetom od spoločnosti MediaTek, určite viete, že využiť Xiaomi.eu ROM je prakticky nemožné. Vývojári tejto verzie ROM sa v minulosti totiž rozhodli, že vývoj takýchto verzií systému zrušia. Dôvodom bolo vysoké riziko tzv. bricku zariadení pri ich inštalácii. Verzie systému pre Xiaomi smartfóny s MediaTekom totiž vyžadovali špeciálne nástroje a ich inštalácia nebola taká jednoduchá a bezproblémová ako pri konkurenčných Snapdragonoch.

Redmi Note 8 Pro
Zdroj: YouTube (GSMArena Official)

V poslednej dobe však Xiaomi čoraz viac vsádza na čipsety aj od tejto spoločnosti, keďže sú lacnejšie a stále veľmi výkonné. Objavujú sa najmä v čínskych verziách modelov, no nechýbajú ani na globálnom trhu. Vývojári populárnej Xiaomi.eu ROM teda chcú priniesť komfort a možnosť využívania tejto verzie systému aj pre používateľov tejto ROM. Jej výhodou sú čínske funkcie, ktoré v globálnej verzii nenájdeme, no zároveň absencia nepotrebného čínskeho bloatware a prítomnosť aj slovenského jazyka pre systém.

Postupne sa však do viacerých Xiaomi vracia

Prvý model, na ktorom vývojári túto verziu systému skúšali, bol Redmi Note 8 Pro ako jeden z lacnejších, no veľmi využívaných modelov. Momentálne sa však na zoznam podporovaných modelov pridávajú zariadenia ako Redmi K50, Redmi K50 Pro, Redmi Note 11T Pro, Redmi Note 11T Pro+ a Xiaomi 12 Pro Dimensity. Neskôr by sa mala pridať aj podpora pre nedávno predstavený Xiaomi 12T s čipsetom MediaTek Dimensity 8100 Ultra. Príprava tejto verzie systému však ešte chvíľu potrvá.

Xiaomi 12T Pro
Zdroj: Xmobile.sk

Ako ste si mohli všimnúť, na zozname nájdeme aj čínske modely. Tie si vďaka prítomnosti tejto ROM budeme môcť konečne objednať z Číny a rátať s tým, že sa budú vedieť prispôsobiť aj na naše pomery. Jednou z predností Xiaomi.eu ROM je totiž aj to, že podporuje Google Play služby. Aktuálne prvé verzie systému však nebudú dostupné pre používateľov zadarmo. Vývojári využívajú Patreon pre získanie financií, vďaka ktorým potom jednotlivým používateľom odomknú prístup. Treba však rátať s tým, že k vývoju takejto ROM treba využiť aj špeciálne nákladné nástroje. Neskôr by ale mohli tieto verzie systému prísť pre všetky Xiaomi zadarmo.

Vlastníte model s procesorom od spoločnosti MediaTek? A využili by ste takúto ROM? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať