MIUI 13_xmobile
Zdroj: Xmobile.sk

Xiaomi prekvapí používateľov predĺžením softvérovej podpory: Majitelia týchto smartfónov majú dôvod na radosť!

Vybrané smartfóny od Xiaomi získajú dlhšiu softvérovú podporu. Čínsky gigant pre ne chystá ďalšiu veľkú aktualizáciu Androidu.

Čínska spoločnosť Xiaomi je známa predovšetkým pre množstvo smartfónov v portfóliu a taktiež svoju nadstavbu MIUI. Práve nadstavba MIUI sa pred nedávnom dočkala novej verzie, pričom čínske modely môžu už postupne verziu MIUI 14 evidovať. Spolu s touto verziou ale prichádzajú informácie aj o predĺžení softvérovej podpory, ktorú čínsky gigant má priniesť hneď niekoľkým modelom. Takýmto spôsobom má navyše bojovať s rýchlejším opotrebovaním telefónov, ktoré majú po novom vydržať od kúpy oveľa dlhšie. Okrem nadstavby MIUI má však do telefónov prísť aj viac verzií systému Android, na čo poukazuje portál gizmochina.com. Už v blízkej dobe tak máme zaevidovať prekvapivú aktualizáciu pre smartfóny, ktoré na trh prišli ešte v roku 2020.

Xiaomi potvrdzuje Android 13 aj pre staršie modely

O tom, že čínsky gigant plánuje aktualizovať svoj vlajkový rad z roku 2020 na MIUI 14, sme vás už informovali. Aktualizácia pre tieto modely má byť plánovaná, aj keď viacerí fanúšikovia a majitelia smartfónov zo série Mi 10 s ňou už nerátali. Okrem toho nás ale čínska spoločnosť Xiaomi informuje aj o tom, že táto aktualizácia má byť postavená na operačnom systéme Android 13. Toto je pre nás skutočne veľkým prekvapením, keďže aktualizácia na Android 13 pre sériu Mi 10 nebola plánovaná. Dôvodom je najmä to, že väčšina telefónov z tejto série prišla na trh ešte s Androidom 10.

Xiaomi Mi 10
Zdroj: Xiaomi

Keďže Xiaomi aktualizuje tento modelový rad na Android 10, v prípade niektorých modelov pôjde už o tretiu veľkú aktualizáciu Androidu. Xiaomi však zvyčajne svoje telefóny zásobuje dvoma veľkými aktualizáciami Androidu, takže séria Mi 10 bude výnimkou, minimálne teda spomedzi starších telefónov. Novšie vlajkové série ako Mi 11 či tohtoročná séria Xiaomi 12 má totiž prisľúbené tri veľké aktualizácie Androidu a až štyri roky bezpečnostných záplat.

Aktualizáciu nezíska celý modelový rad

Podľa našich informácií sa však z dlhšej softvérovej podpory nemá tešiť celá séria smartfónov. Správy totiž uvádzajú, že len smartfóny s čipsetom Snapdragon 865 získajú najnovší Android 13. V tomto prípade by teda išlo o smartfóny s označením Mi 10, Mi 10 Pro a čínsky Mi 10 Ultra. Ako to bude s Lite modelom zatiaľ nevieme, no musíme poznamenať, že práve Mi 10 Lite prišiel na trh o niečo neskôr. A aj keď teda Android 13 získať nemusí, aspoň nadstavbu MIUI 14 by preň Xiaomi pripraviť mohlo.

MIUI 14 launch
Zdroj: Xiaomi

Naše zdroje nám rovnako uvádzajú, že táto aktualizácia pre sériu Mi 10 by mohla prísť už v marci roku 2023. Tento čas sa ale ešte môže predĺžiť pre epidemiologickú situáciu v Číne, ktorá stále nie je priaznivá. Xiaomi tak stále nemá v práci všetkých zamestnancov alebo teda aspoň dostačujúce kapacity.

Vlastníte ešte model zo série Mi 10? A čakáte aj vy na aktualizáciu na Android 13? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať