Herný telefón
Zdroj: Unsplash.com

Android smartfóny budúci rok prekonajú výkonom aj MacBooky od Applu: Na toto sa môžeme tešiť!

Nový čipset pre Android smartfóny má byť ešte výkonnejší ako slávny procesor od Applu. Pozrite sa, aký výsledok dosiahol v benchmarku.

Aj keď by sa mohlo zdať, že používateľov smartfónov dnes zaujímajú najmä súčasti výbavy ako kamera či výkon nabíjania, výkon stále nie je zanedbávanou súčasťou. Od výkonu sa totiž odvíja celkový chod zariadenia a výrobcovia smartfónov sa snažia prekonávať jeden druhého. Súboj bude však v priebehu budúceho roka o niečo zaujímavejší, keďže Android smartfóny plánujú predbehnúť výkonom aj výkonné notebooky od spoločnosti Apple s ich vychváleným čipsetom. Portál gizchina.com nám teraz prináša informácie ohľadom výkonu zatiaľ nepredstaveného vlajkového čipsetu od spoločnosti MediaTek, ktorý bude hviezdiť práve v Androidoch. A ako obstál vo výkonnostnom teste si teraz prezradíme spoločne.

Nový MediaTek Dimensity 9200 hviezdi v benchmarku

Najväčšími výrobcami procesorov pre Android smartfóny sú bezpochyby Qualcomm a MediaTek. Títo dvaja giganti zvyčajne vyrábajú aj najviac výkonné procesory, pričom z dielne Qualcommu prichádzajú častokrát ešte výkonnejšie Snapdragony. MediaTek sa zasa sústreďuje na lacnejšie procesory, no počas posledných rokov sme mohli sledovať aj značný nárast výkonných modelov, ktoré siahli práve po procesoroch od nich. Budúci rok tomu bude zrejme veľmi podobne, nakoľko pripravovaný MediaTek Dimensity 9200 získal naozaj úctyhodné skóre v populárnom benchmarku Geekbench.

MediaTek Dimensity 9200 benchmark
Zdroj: gizchina.com

Keď sa pozriete na výsledok z benchmarku, môžete si všimnúť, že tento čipset je až o 20% výkonnejší než aktuálny Dimensity 9000. Nový čipset z dielne MediaTeku pre Android smartfóny by mal prejsť predstavovaním v priebehu novembra. Očakávame, že ho spoločnosť predstaví chvíľu po odhalení nového vlajkového Snapdragonu. Pripravovaný Snapdragon 8 Gen 2 sa totiž očakáva už 15. novembra, kedy Qualcomm naplánoval svoju veľkú udalosť. Teraz je však diskutabilné, či tento čipset neprekoná aj MediaTek so svojou novinkou určenou pre vlajkové lode.

Výkonom dokáže prekonať aj MacBooky s procesorom M1

Nielen nový Snapdragon 8 Gen 2, ale aj procesor M1 môže mať nakoniec nižší výkon ako najnovší procesor od MediaTeku. Ako ste mohli vidieť, MediaTek Dimensity 9200 určený pre vlajkové modely so systémom Android dosahuje v benchmarku skóre 1 266 102 bodov. Naopak procesor M1, ktorý vieme nájsť v tabletoch iPad Pro či dokonca MacBookoch dosiahol v rebríčku skóre 1 251 547 bodov. Zatiaľ nepredstavený čipset od MediaTeku teda nakoniec zrejme získa vyššie skóre v benchmarku ako konkurenčné alternatívy.

Xiaomi Mi 10 herny telefon
Zdroj: YouTube (Ictfix.net)

Okrem toho je dobré spomenúť, že MediaTek Dimensity 9200 počas benchmarkového testovania dosiahol teploty len 36 stupňov Celzia. Android zariadenia s týmto čipsetom by teda nemali registrovať ani prehrievanie, čo je dlhodobým problémom vlajkových procesorov od Qualcommu. Zdá sa teda, že MediaTek zažíva svoje lepšie časy a Qualcomm sa so svojím Snapdragonom 8 Gen 2 bude musieť riadne posnažiť.

Ste fanúšikmi Qualcommu či MediaTeku? A myslíte si, že Android smartfóny budú výkonnejšie ako počítače od Applu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Mohlo by vás tiež zaujímať